Skanimet e trurit zbulojnë se qentë e dinë se cilat fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara

Është e njohur që qentë mund të mësojnë fjalë për komandat e folura si “uluni”, “qëndroni” dhe “ngrihuni”. Por një studim i ri ka zbuluar se ata gjithashtu mund të dallojnë “topin” e tyre nga “kukulla” ose “pelushi”.

Skanimet e trurit zbulojnë se qentë në përgjithësi e dinë se disa fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara, raportuan studiuesit të premten në revistën Current Biology.

“Fjalët ‘aktivizojnë kujtesën e një objekti kur dëgjon emrin e tij’“, tha në një njoftim për shtyp studiuesja Marianna Boros nga Universiteti Eötvös Loránd në Budapest, Hungari.

Për studimin, studiuesit lidhën 18 qenusha me një EEG, për të parë se sa thellë shkon kuptimi i gjuhës nga secili qen.

Pronarët e qenve thoshin fjalë për lodrat që qentë e tyre i njihnin dhe më pas u prezantonin atyre objekte, ndonjëherë lodrën që përputhet, ndonjëherë një objekt tjetër.

Për shembull, një pronar do të thoshte, “Zara, shiko, topin” dhe më pas i tregonte një top.

Rezultatet e regjistrimit të trurit treguan se modelet ndryshonin kur qenve iu ofrua një objekt që përputhej kundrejt një objekti që nuk përputhej, në mënyra të ngjashme me atë që shihet te njerëzit. Kjo është dëshmi e fortë se ata i kuptojnë fjalët, thanë studiuesit./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>