Periudha tranzitore për dinarin skadoi, Kurti: Qëllimi s’është ndëshkimi dhe dënimi

Plani 10-pikësh i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për zbatimin e Rregullores për Operacione me Para të Gatshme skadoi të dielën dhe euroja tash konsiderohet valuta e vetme për transaksione në Kosovë.

Sipas rregullores, tash do të duhej të ketë ndëshkim për ata që e përdorin dinarin serb si mjet pagese në Kosovë. Por kryeministri Albin Kurti tha sot se BQK-ja “e ka sqaruar se qëllimi është ligjshmëria, transparenca dhe jo ndëshkimi dhe dënimi”.

“Banka Qendrore e Republikë së Kosovës, e ka sqaruar se qëllimi është ligjshmëria, transparenca dhe jo ndëshkimi dhe dënimi. Janë ata të cilët janë më lartë se para nesh dhe prin në këtë proces të tranzicionit sa më të lëmuar të kalimit si mjet pagese”, tha Kurti nga Kamenica, në një deklaratë për RTK-në.

Ai përsëriti se rregullorja e BQK-së nuk është kundër dinarit, por është për euron si i vetmi mjet pagese në Kosovë.

Lajmet Periudha tranzitore për dinarin skadoi, Kurti: Qëllimi s’është ndëshkimi dhe dënimi >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>