Njerëzit e zemëruar i kryejnë detyrat e tyre më shpejt dhe më mirë

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara kanë zbuluar se zemërimi ka përfitimet e tij.

Në një studim që përfshiu rreth 1000 të anketuar, u vu re se njerëzit që janë të zemëruar i mbaruan detyrat e tyre më shpejt.

Sipas hulumtimit, njerëzit që u zemëruan të parët ishin më të suksesshëm se pjesëmarrësit e tjerë në studime dhe në detyrat e jetës në përgjithësi.

Njerëzit e zemëruar e mbanin vëmendjen më gjatë dhe ishin më të mirë në zgjidhjen e problemeve verbale.

Ata gjithashtu shënuan më mirë në një video lojë sfiduese dhe kishin më shumë gjasa të nënshkruanin një peticion për të ndaluar rritjen e shkollimit.

Gjithashtu, një rast i botës reale konsiderohet duke parë të dhënat e anketës të mbledhura nga 989 persona gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të Shteteve të Bashkuara të vitit 2016 dhe 2020. U zbulua se zemërimi për mundësinë e fitimit të një kandidati kundërshtar i shtyu njerëzit të votonin në zgjedhje.

Studimet tregojnë se zemërimi ndihmon në arritjen e qëllimeve sfiduese. Kur qëllimet nuk ishin sfiduese, zemërimi nuk përmirësonte performancën.

Për shembull, kur pjesëmarrësit duhej të zgjidhnin enigma të thjeshta me fjalë ose të luanin një lojë të thjeshtë video që përfshin vetëm një kërcim, pjesëmarrësit që ishin të zemëruar nuk bënë më mirë se të tjerët./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>