Paralajmërimi i ekspertëve: Qëndroni larg “dragonjve blu”, këto krijesa misterioze po pushtojnë plazhet

Oqeani është plot me krijesa të ndryshme misterioze, shumë prej të cilave njerëzit rrallë i shohin. Njëra prej tyre është “dragonjtë blu”, ose kërmijtë blu të detit, një specie emri i vërtetë i të cilit është “glaucus atlanticus”. Bëhet fjalë për një specie mahnitëse, por mjaft me gjemba që ka pushtuar së fundmi plazhet e Teksasit, duke prishur planet e shumë pushuesve, raporton BBC.

Por “dragonjtë blu” nuk arritën atje krejtësisht rastësisht, pasi kjo lloj gjallese deti ka një tendencë për të notuar në rrjedhën e sipërme.

David Campbell, një biolog detar nga Teksasi dhe themelues i MarineBio Conservation thotë se kjo ndodh sepse “dragonjtë blu” thjesht nuk janë notarë shumë të mirë. “Ata janë notarë shumë të dobët dhe shkojnë atje ku i çon era dhe rrymat”, shpjegon ai.

Biologët detarë pajtohen, megjithatë, se këto krijesa blu dhe të bukura, duken si një personazh Pokemon, por ato nuk janë aspak të padëmshme.

Ana blu e trupave të tyre është e kthyer lart, duke u përzier me blunë e ujit. Ana e argjendtë/gri e kërmijve të detit është e kthyer nga poshtë, duke u përzier me dritën e diellit që reflekton nga sipërfaqja e oqeanit kur shikohet nën ujë nga poshtë lart.

Dragoi blu ushqehet me krijesa të tjera pelagjike, duke përfshirë kandil deti.

Ky llucë deti ruan nematociste (qeliza shkëlqyese) nga sifonoforet (krijesa të ngjashme me kandil deti) në indin e vet si një mbrojtje kundër grabitqarëve. Njerëzit që marrin këtë kërmilli mund të marrin një pickim shumë të dhimbshëm dhe potencialisht të rrezikshëm.

Tani për tani, specia po shfaqet në plazhet e Teksasit në një numër të madh, tha Tanel, duke shtuar se ai mori një mesazh këtë javë nga një grua e ishullit Padre Jugor që pa të paktën 60 copë në breg./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>