Kroasant, kafe, një gotë uji dhe vrap/ Zhvillohet gara e kamerierëve francezë

Gara e kultit të kamarierëve në Paris (La course de garçons de café) u rikthye të dielën, pas një pauze 12-vjeçare.

Gjatë sfidës, e njohur edhe si gara e kafenesë, kamarierët dhe kamarieret mbajnë një tabaka me briosh, kafe dhe një gotë ujë, në një distancë prej dy kilometrash sa më shpejt të jetë e mundur, pa vrapuar dhe pa e derdhur.

Gara u zhvillua në rrugët e ngushta mesjetare të rrethit Mare.

Garat e pjesëmarrësve sollën argëtim dhe gjallëri në qytet përpara Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike që do të zhvillohen në verë.

Gara u mbajt për herë të parë në vitin 1914.

/abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>