Çështja e dinarit / Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen të mërkurën në Bruksel

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i ka ftuar kryenegociatorët e dy palëve që të vazhdojnë takimet për çështjen e dinarit, në Bruksel.

Kështu bëri të ditur zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, në një konferencë për media.

“Ata do të takohen këtë të mërkurë këtu në Bruksel, dhe do të vazhdojnë diskutimet për gjetjen e një zgjidhje të qëndrueshme të përkohshme për njerëzit e prekur nga rregullorja e Bankës Qendrore”, tha ai.

Sipas Stanos, kjo temë po e largon vëmendjen nga progresi i implementimit të aneksit të Ohrit.

“Në secilin takim që ishte për këtë çështje, shpresonim që të ishte i fundit. Pasi këto tema po e largojnë vëmendjen nga ajo që duhet, dhe ajo që duhet është progresi në implementimin e Aneksit të Ohrit”, shtoi Stano, raporton Dukagjini.

Ai shpreson në arritjen e një kompromisi të nevojshëm kësaj radhe.

Zëdhënësi i BE-së shton se kjo varet nga gatishmëria e palëve.

“Shpresojmë që palët do të jenë të gatshme të sillen në mënyrë evropiane, dhe të arrijnë kompromisin e nevojshëm. Por sërish, sikur me gjithçka tjetër në dialog, nuk varet shumë nga ajo që ne dëshirojmë, por nga gatishmëria dhe aftësia e dy palëve të arrijnë një kompromis të pranueshëm”, tha Stano.

Lajmet Çështja e dinarit / Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen të mërkurën në Bruksel >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>