Dikur qeni Hachiko priste të zotin, ky është vendkalimi më i ngarkuar i këmbësorëve në botë

Vendkalimi më i ngarkuar i këmbësorëve në botë është një pamje reale e çmendurisë, ngutjes dhe ngjyrave të Tokios, kështu që nuk është e pazakontë që shpesh frymëzon artistë dhe amatorë.

Vendkalimi më i ngarkuar i këmbësorëve në botë ndodhet në lagjen Shibuya të Tokios, i cili është shtëpia e shumë monumenteve, por edhe vendeve të kulturës moderne dhe pop që duhen parë, kështu që njihet edhe si një vend i jetës emocionuese të natës, një vend ku njerëzit vijnë për t’u dukur.

Por frekuenca e lartë e kalimit është për shkak të një prej stacioneve hekurudhore më të ngarkuara në botë, nga i cili praktikisht të gjithë dalin në këtë kryqëzim. Ky është Stacioni Shibuya, vendi ku qeni Akita me famë botërore Hachiko priste pronarin e tij të zbriste nga treni çdo ditë dhjetë vjet pas vdekjes së tij.

Më shumë se dy mijë e gjysmë njerëz kalojnë nëpër vendkalimin e këmbësorëve në lagjen Shibuya në një interval “të gjelbër”, dhe ky numër rritet në një milion ose më shumë në një ditë. Vetë vendkalimi i këmbësorëve kalon dhjetë korsi trafiku, pesë vendkalime të mëdha zebra lidhin vendet më të frekuentuara të këtij qarku të ngarkuar dhe modern, dhe këmbësorëve u tregohet rruga nga ekranet e mëdhenj që sinkronizohen me çdo vendkalim dhe gjithashtu paralajmërojnë këmbësorët për semaforët e kuq ose jeshil, dhe mbi to shkruhen shenja të tjera informacione dhe njoftime si parashikimi i motit./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>