Olenik: Oborri serb është me krime lufte dhe gjenocid, Kosova është shtet i pavarur

Aleksandar Olenik, avokat dhe politikan, ish-deputet i Kuvendit të Serbisë, anëtar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës në një intervistë për mediumin boshnjak “Slobodna Bosnja” ka folur për politikën e rrezikshme që Aleksandar Vuçiq po zbaton prej 12 vitesh, Rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë si dhe raportet e Serbisë me Kosovën.

Sipas tij, Kosova është shtet i pavarur që të gjithë e shohin atë dhe të gjithë e dinë.

I pyetur se a mund të ketë pajtim mes popujve të Ballkanit derisa Serbia të njohë Kosovën dhe gjenocidin në Srebrenicë, ish-deputeti serb mendon se pa ballafaqim me krimet e kryera nga individë nga pala serbe, dhe pranimi i krimit të gjenocidit është vetëm një mënyrë për t’u përballur me të, nuk do të ketë kurrë pajtim mes qytetarëve, përkatësisht kombeve.

“Pajtimi mund të ndodhë nëse të gjithë shikojmë në oborrin tonë. Oborri serb është me krime lufte dhe gjenocid. Nëse e përballojmë fillimisht, vetëm mbi këto arsye mund të përpiqemi të arrijmë një marrëveshje me fqinjët tanë. Për të arritur pajtimin, duhet të dihet se kush ishte agresori, kush e udhëhoqi luftën, kush e humbi luftën dhe cilat ishin pasojat. Nuk mund të jemi të gjithë fitues në luftë, nuk mund të jemi të gjithë ata që mbrojtën vetëm të tyret. Dihet se kush ka luftuar në territore të huaja, në territore të vendeve të tjera, e kjo është vetëm Ushtria e Jugosllavisë, pra Republika e Serbisë. Dihet se kush është përgjegjës për gjenocidin dhe kjo është pikënisja. Mendimi im është se lufta në Jugosllavi vetëm u ndal dhe përfundoi, por nuk mbaroi. Dhe se një numër i madh i qytetarëve të Serbisë, por edhe të vendeve fqinje, janë ende në luftë në kokë. Pa pajtim të vërtetë, një mendim i tillë vështirë se do të ndalet”, thotë ai.

Aleksandar Olenik, avokat dhe politikan, ish-deputet i Kuvendit të Serbisë

Olenik thotë se ka ardhur koha që Serbia të decentralizohet dhe se Vojvodina duhet të kthejë kompetencat e saj, të cilat i humbi në vitin 1988 me të ashtuquajturin “revolucion i kosit”. Ishte pikërisht ky revolucion që sipas ish-deputetit serb ka vulosur shkëputjen e Kosovës nga Serbia.

“Meqë nuk mundën ta bënin “revolucionin e kosit” në Kosovë, ai u krye me tanke, kur u shkatërrua autonomia e Kosovës në kuadër të Serbisë dhe pastaj Serbia humbi Kosovën. Me fjalë të tjera, atëherë Serbia e dëboi Kosovën nga Serbia dhe ajo lëvizje shkaktoi të gjitha tmerret e ardhshme që pasuan si në Kosovë ashtu edhe në ish-RSFJ”.

“Unë do të vazhdoj të bëj gjithçka që kam bërë tani në kuadër të Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe nuk do të devijoj nga politika ime”.

Lajmet Olenik: Oborri serb është me krime lufte dhe gjenocid, Kosova është shtet i pavarur >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>