Google zbulon sekretin për të qenë më produktiv në jetën tuaj

Sipas një eksperti të produktivitetit të Google, sekreti për të qenë më produktiv si gjatë dhe jashtë punës është të kesh një axhendë. Leximi i parë mund të duket kufizues, por nuk ka asnjë lloj angazhimi, pasi gjithçka që duhet të bëni është të bëni orarin e javës nga e diela më parë.

Në veçanti, mund të mendoni për vaktet e javës ose t’i ndani punët e shtëpisë në ditë ose të planifikoni stërvitjet në palestër ose daljet tuaja apo edhe kohën që do të kaloni në rrjetet sociale dhe librin që do të lexoni.

Rezultatet e një studimi të botuar në Gazetën Evropiane të Psikologjisë Personale në vitin 2009 treguan se duhen 66 ditë që një sjellje e re të bëhet zakon ose rutinë. Ky programim mund të bëhet nga gjëra më të thjeshta në më komplekse. Për shembull, çdo vit në ditëlindjen tuaj mund të caktoni një kontroll gjinekologjik. Kombinimi i ditëlindjeve me kontrollet do të bëhet një rutinë e re.

Ky planifikim do të ndryshojë përditshmërinë tuaj dhe mbi të gjitha do t’ju çlirojë nga mendimet e lodhshme dhe të ngutshme si “duhet të laj perdet”, të cilat ju kalojnë në mendje prej javësh, por nuk e merrni kurrë vendimin për ta bërë. Vini re në axhendën tuaj se në 30 prill dhe 30 shtator, për shembull, do të lani perdet.

Pak nga pak do të vendosni gjithçka në një rresht dhe kështu do të bëheni më produktivë dhe do të ndaloni së mbyturi në një lugë ujë, duke lënë në të njëjtën kohë dhjetëra detyra pezull./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>