Burri nigerian synon të luajë shah për 60 orë rresht, qëllimi rekordi Guinnes

Një mjeshtër shahu nigerian ka më shumë se 50 orë në përpjekjen e tij për të luajtur shah për 60 orë rresht dhe për të thyer një Rekord Botëror Guinness gjatë procesit.

Tunde Onakoya filloi të luante shah në një tavolinë në Times Square të Nju Jorkut të mërkurën dhe kaloi kufirin e 50 orësh në orët e para të së premtes.

Rekordi aktual botëror i Guinness për maratonën më të gjatë të vazhdueshme të shahut është 56 orë e 9 minuta, por Onakoya synon të luajë për plot 60 orë.

Onakoya është bashkëthemelues i grupeve jofitimprurëse Chess in Slums Africa dhe The Gift of Chess.

Ne kemi një vizion për t’i dhënë dhuratë shahun një milion fëmijëve në të gjithë Afrikën,” tha Onakoya për Fox 5 New York.

“Vetëm ngritja e një qendre shahu është një mënyrë shumë praktike për t’i përfshirë ata dhe u jep atyre një fillim të një edukimi, ku ata mund të mësojnë të bëhen mendimtarë,” theksoi Onakoya. “Dhe kjo është mënyra më e mirë që ne mund të fuqizojmë këdo, duke i treguar atyre potencialin e tyre.”/abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>