Një aeroport japonez feston 30-vjetorin e funksionimit pa humbur asnjë bagazh

Aeroporti Ndërkombëtar Kansai i Japonisë (KIKS) po feston 30 vjetorin e funksionimit pa humbur asnjë pjesë të bagazhit, njoftoi aeroporti.

Aeroporti i shtatë më i ngarkuar i Japonisë tha se nuk ka humbur asnjë pjesë të bagazhit të pasagjerëve që kur u hap në shtator 1994, raportoi CNN.

Ai aeroport ka mesatarisht 20 deri në 30 milionë pasagjerë në vit.

Skytrax, një faqe interneti për renditjen dhe vlerësimin e aviacionit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, e cilësoi Aeroportin Kansai si më të mirën në botë për dërgimin e bagazheve dhe i dha çmimin në prill.

Kansai u rendit si aeroporti i 18-të më i mirë në botë në përgjithësi për këtë vit, pas Aeroportit Ndërkombëtar të Tokios, Narita e vendit të pestë dhe Haneda e vendit të katërt.

Kur zgjidhni aeroportin më të mirë, merren parasysh kritere të tilla si mbërritja e bagazheve në kohë, ofertat e ushqimit dhe pijeve, përqindja e fluturimeve hyrëse dhe dalëse në kohë dhe pastërtia.

Stafi i aeroportit tha se nuk ndihej sikur po bënin ndonjë gjë të veçantë, por ishin të lumtur që morën çmimin. Aeroporti Kansai është ndërtuar në një ishull artificial në Gjirin e Osakës dhe i shërben rajoneve Osaka, Kioto dhe Kobe.

Kansai aktualisht po përgatitet për Expo 2025, i cili do të mbahet në Osaka./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>