Arsyeja pse njerëzit më të pasur janë edhe më koprracët

Njerëzit më të pasur janë më të kujdesshëm me financat e tyre.  Susan Bradley është themeluesja e Institutit Sudden Money dhe, duke folur për CNBC, shpjegoi se, në të vërtetë, njerëzit e pasur financiarisht janë më pak bujarë. Kjo është për shkak të shumë faktorëve.

Fillimisht këta persona e dinë se nuk janë në të njëjtën situatë me miqtë e tyre dhe shpesh izolohen, pa u dhënë asnjë arsye. Ata mendojnë se të tjerët do të shoqërohen me ta për paratë e tyre dhe nuk kanë dëshirë të përfitojnë prej tyre. Një arsye, pra, është pasiguria.

Një arsye tjetër, ndoshta më e thellë, është se pasuria më e madhe sjell më shumë transaksione, kështu që njerëzit e pasur fokusohen në këto lloj marrëdhëniesh. Me dëshirë apo jo, preken edhe miqësitë e tyre.

Bradley shpjegoi se duhet të flasim nëse na shqetëson obsesioni i miqve tanë të pasur me paratë. “Transferojini shumën e vogël që keni borxh dhe pyetini nëse janë mirë. Ata nuk kujdesen për 4 eurot, ndoshta diçka më e thellë fshihet pas sjelljes së tyre”./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>