Shpërthim në Zherovnicë të Zveçanit, policia dyshon se u përdor granatë dore

Në Zherovnicë të Zveçanit ka ndodhur një shpërthim në orët e hershme të 18 prillit, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani.

“Dyshohet se shpërthimi është shkaktuar nga një granatë dore, e cila është hedhur në oborrin e një shtëpie”, tha Elshani.

Sipas Elshanit, shpërthimi ka shkaktuar dëme të vogla materiale, por nuk raportohet për njerëz të lënduar.

“Njësitë relevante të policisë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë duke u marr me rastin”, tha ai.

REL mëson se është shtëpia e D.M nga Zherovnica, i cili në dhjetor në grupet e Telegramit është cilësuar si “tradhtar” dhe fotografia e të cilit është publikuar së bashku me 12 serbë të tjerë me mesazhin “se janë mbeturinat më të mëdha të shoqërisë”. D.M është distributor i produkteve në veri të Kosovës i kompanisë “Devolli Vita Corporation” nga Peja.

Në të kaluarën, në komunat në veri të Kosovës – ku gjendet edhe Zveçani – të banuara me shumicë serbe, ka pasur incidente me mjete plasëse dhe zjarrvënie, por edhe dëmtim të pronës.

Më së shpeshti, cak i këtyre incidenteve kanë qenë serbët që kanë regjistruar makinat e tyre me targat e Kosovës, por edhe serbët që punojnë në institucionet e Kosovës.

Lajmet Shpërthim në Zherovnicë të Zveçanit, policia dyshon se u përdor granatë dore >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>