EMRI/ Vdes në vendin e punës shqiptari në Itali, baba i katër fëmijëve

Një shqiptar vdiq i shtypur nga një ngarkesë që peshonte mbi një ton ndërsa po punonte në kantierin e shtëpisë së të moshuarve Orzivecchi. Ai po përdorte një vinç të vogël, duke lëvizur materialin, kur ngarkesa u lirua papritmas dhe e dëmtoi shumë rëndë.

Fatkeqësisht për të nuk mund të bëhej asgjë: Nazmi Morina vdiq menjëherë. Ai ishte 52 vjeç, i martuar dhe baba i katër fëmijëve.

Ai ishte një viktimë tjetër në mesin e shumë të vdekurve gjatë kohëve të fundit.

“Kemi një zinxhir dramatikisht i pandalshëm lëndimesh,” shkruan sindikata CISL. Drama në kantierin e ndërtimit të RSA Ngjarja e rëndë ndodhi pak pas orës 17:30 në kantierin e ndërtimit të RSA me emrin Carlo Frigerio dhe të menaxhuar nga Fondazioni Riunite Onlus Bassa Occidentale: puna për efiçencën e energjisë ishte duke u zhvilluar, duke përfshirë zëvendësimin e dritareve të vjetra. Pikërisht gjatë shkarkimit me vinç të një palete me materiale të reja, ka ndodhur tragjedia.

Sipas një rindërtimi fillestar, rripat e vinçit u lëshuan kur ngarkesa nuk ishte ende e balancuar fort në tokë: prandaj dyshohet se ndodhi edhe rënia katastrofike. Ardhja e ndihmës dhe punonjësve mjekësorë Nazmi Morina, punonjës i Aurora Costruzioni të Orzinuovit, në atë moment po punonte në kantier: askush nuk e ka parë çastin dramatik.

Personi i parë që ngriti alarmin ishte një nga vullnetarët e shumtë që bashkëpunonte me RSA dhe që me sa duket vuri re diçka të pazakontë.

Brenda pak minutash në vendngjarje shkuan punonjësit mjekësorë dhe një ambulancë e Kryqit të Gjelbër, Brigada e Zjarrfikësve, Karabinierët e Verolanuova, teknikët e shërbimit Psal të Ats (shërbimi i Parandalimit dhe Sigurisë në vendin e punës), të cilët sipas praktikës, me mbështetjen e personelit ushtarak të pranishëm, nisën punën në terren.

I martuar dhe baba i katër fëmijëve Prokuroria ka hapur një hetim për vrasje nga pakujdesia, pa asnjë të dyshuar: si zona e kantierit, vinçi dhe materialet e zhvendosura janë tashmë nën sekuestrim. Trupi i të ndjerit Morina mbetet në dispozicion të autoritetit gjyqësor, i cili mund të përgatisë hetime të mëtejshme (duke përfshirë autopsinë).

Me origjinë nga Kosova, Nazmi Morina kishte gati 20 vjet që jetonte në zonën e Breshias: këtu kishte ndërtuar një të ardhme dhe një familje.

Ai jetonte në Rudiano me gruan dhe 4 fëmijët e tij të vegjël: një tragjedi që dhemb edhe më shumë.

Siç raporton Observatori i pavarur i Bolonjës i Carlo Soricellit, që nga fillimi i vitit ka pasur tashmë 9 viktima në punë në Brescia si dhe 27 në Lombardi.

Lajmet EMRI/ Vdes në vendin e punës shqiptari në Itali, baba i katër fëmijëve >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>