Ekspertët paralajmërojnë një stuhi diellore, do të ketë edhe drita polare

Ekspertët e hapësirës presin që efekti i ndezjes diellore të arrijë në Tokë gjatë ditës dhe të shkaktojë një stuhi gjeomagnetike që mund të prishë telekomunikacionin dhe të krijojë aurora.

Meteorologët lëshuan një paralajmërim pasi një shpërthim diellor u pikas nga sipërfaqja e Diellit, raporton AP.

Ky është një lajm i mirë për ‘gjuetarët’ e aurorës, pasi ndezja diellore do të sigurojë shikim të shkëlqyer të aurorës.

Një paralajmërim nga Qendra Amerikane e Parashikimit të Motit Hapësinor tha se publiku nuk kishte arsye për t’u shqetësuar.

Stuhia mund të prishë transmetimet e radios me frekuencë të lartë, të tilla si komunikimet midis avionëve dhe kullave të largëta të kontrollit të trafikut.

Parashikuesi Jonathan Lash tha se shumica e avionëve komercialë mund të përdorin transmetimin satelitor si një opsion rezervë.

Ai deklaroi se operatorët satelitorë mund të kenë probleme për të gjurmuar anijen e tyre kozmike dhe një nivel i caktuar i “rrymës së induktuar” mund të regjistrohet në linjat e rrjetit të energjisë, por nuk do të ishte një sasi që ata nuk mund ta përballonin./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>