Osmani i uron shërim të shpejtë kryeministrit të Sllovakisë

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, është plagosur të mërkurën nga një person i cili shkrepi katër plumba në drejtim të tij afër Shtëpisë së Kulturës në Qytetin Handlova të Sllovakisë.

Për këtë sulm ka reaguar edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila i uroi shërim të shpejtë Ficos.

Lexo edhe:

Dëshmitarët: Kryeministri sllovak u qëllua 3-4 herë, kishte plagë në kokë dhe gjoks

“I uroj kryeministrit sllovak Robert Fico një shërim të shpejtë pas sulmit të turpshëm të sotëm. Ne i dënojmë fuqishëm këto akte dhune që kërcënojnë vlerat europiane”, ka shkruar ajo.

Një zyrtar nga partia Smer e Ficos konfirmoi për Guardian se kryeministri u qëllua në bark dhe tani është duke u operuar.

Për këtë sulm kanë reaguar edhe liderët europianë.

Kancelari Olaf Scholz ka shkruar se ky sulm është një “atentat frikacak” ndaj Ficos.

“Lajmi për atentatin frikacak ndaj kryeministrit sllovak Fico më tronditi shumë. Dhuna nuk duhet të ketë vend në politikën euopiane. Gjatë këtyre orëve mendimet e mia janë me Robert Fico, të afërmit dhe qytetarët e Sllovakisë”, ka shkruar Scholz në platformën “X”.

Lajmet Osmani i uron shërim të shpejtë kryeministrit të Sllovakisë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>