Kjo është shtëpia më e ngushtë në botë, të gjitha mobiljet janë bërë me porosi

Ndërsa shumë pronarë pronash mund të mos e lakmojnë titullin e shtëpisë më të ngushtë në botë, artisti austriak Erwin Wurm e fitoi atë me “instalacionin e tij të artit” të quajtur me vend “shtëpia e ngushtë”.

E vendosur në qytetin francez të Havre, kjo ndërtesë e pazakontë është një lloj kopje e shtëpisë së prindërve të artistit, e cila përfshin fotografi të fëmijërisë dhe mobilje të bëra me porosi.

“Narrow House” u vendos në vitin 2019 në qytetin e Le Havre në provincën franceze të Haute-Normandie. Ndonëse ekspozita e artit ishte menduar të ishte e përkohshme, falë suksesit dhe interesimit të madh të qytetarëve dhe turistëve, tani ajo ka marrë një vend të përhershëm në sheshin e qytetit Claude-Erignac.

“Ishte shtëpia e prindërve të mi. E rikrijova, por në një version pak më të vogël. Shtëpia pasqyron një shoqëri që nuk ushqen mendimin kritik dhe mendjet tona të ngushta. Kur ngrita këtë instalacion, përdora humorin dhe absurdin për t’i bërë njerëzit të mendojnë për botën në të cilën jetojmë”, tha artisti.

“Unë shqetësohem për të ardhmen tonë. Mendoj se ajri është shumë i keq sot dhe nuk mund të marr frymë. Është e frikshme. Nga ana tjetër, nuk dua të shkoj direkt në arenën politike. Roli im si artist është të krijoj imazhe dhe mendime”, shtoi Wurm për mediat lokale.

“Shtëpia e ngushtë” thjesht i mahnit vizitorët. Edhe pse të gjitha mobiliet janë bërë me porosi dhe përshtatur me përmasat e tyre, tashmë në shikim të parë është e qartë se është e pabanueshme dhe se jeta në të nuk është e mundur. Me një gjatësi prej 18 metrash dhe një gjerësi prej 1.3 metrash, vepra e Wurm është konceptuar si një pasqyrim i marrëdhënies ndërmjet hapësirës së jetesës, lirisë individuale dhe mendjengushtësisë së shoqërisë sonë moderne./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>