KFOR: Zgjidhja politike është kyçe për sigurinë e qëndrueshme

Pas vizitës në selinë e NATO-s në Bruksel, komandanti i KFOR-it, gjenerali Ozkan Ulutas, tha se “partnerët e NATO-s mbështesin plotësisht përpjekjet e KFOR-it për të siguruar një mjedis të qetë e të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë”.

Pas shqetësimeve për rritjen e tensioneve në Kosovë dhe Rajon, Komandanti i forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR), gjenerali Ozkan Ulutas, tha se në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, “një zgjidhje e qëndrueshme politike varet nga një angazhim i të gjitha palëve për t’u përmbajtur nga retorika dhe veprimet destablizuese.

Pas vizitës në selinë e NATO-s në Bruksel dhe takimeve me strukturat e larta të NATO-s, komandanti i KFOF-it përcolli për publikun disa mesazhe. Gjenerali, Ozkan Ulutas, tha se “partnerët e NATO-s mbështesin plotësisht përpjekjet e KFOR-it për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme”.

Komandanti i KFOR-it lidhur me dialogun Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve, tha se “një zgjidhje politike e qëndrueshme varet nga një angazhim i të gjitha palëve për t’u përmbajtur nga retorika dhe veprimet destablizuese”.

“Mund të ketë vetëm një zgjidhje politike për situatën aktuale. Një zgjidhje që njeh dhe respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë. Në këtë aspekt, NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Një zgjidhje e qëndrueshme politike varet nga një angazhim i të gjitha palëve për t’u përmbajtur nga retorika dhe veprimet destabilizuese, dhe në vend të kësaj të angazhohet në mënyrë konstruktive në dialogun e lehtësuar nga BE-ja në mirëbesim. Kjo është kyçe për sigurinë e qëndrueshme për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë”, tha komandanti i KFOR-it, gjenerali Ozkan Ulutas. /DW

Lajmet KFOR: Zgjidhja politike është kyçe për sigurinë e qëndrueshme >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>