Zelensky telefonatë me Ramën: E falenderova për qëndrimin e Shqipërisë kundër agresionit rus

Volodymyr Zelensky ka falënderuar Edi Ramën, për qëndrimin e Shqipërisë të mbajtur për agresionin rus ndaj ukrainasve.

Presidenti i Ukrainës çmon mbështetjen e kryeministrit shqiptar në këtë situatë të vështirë që gjendet vendi i tij.

Ai gjithashtu tregon se Shqipëria ka marrë pjesë në takimin e katërt të Formulës së Paqes në Davos. Zelensky thekson se mbështetet në pjesëmarrjen aktive të partnerëve, ku bën pjesë edhe vendi ynë. Përmes një postimi në Tëitter, kreu i shtetit ukrainas shkruante:

Kam folur me kryeministrin Edi Rama për ta falënderuar për qëndrimin e vendosur të Shqipërisë ndaj agresionit rus ndaj Ukrainës dhe mbështetjen për vendin tonë, si dhe mbështetjen e mbrojtjes dhe politike.

Shqipëria mori pjesë në takimin e katërt të Formulës së Paqes në Davos. Detyra jonë aktuale është të përgatitemi për Samitin Global të Paqes dhe ne mbështetemi në pjesëmarrjen aktive të partnerëve tanë, përfshirë Shqipërinë.

Ne diskutuam gjithashtu mënyrat për të thelluar dialogun Ukrainë-Ballkan dhe për të avancuar bashkëpunimin tonë me karakter mbrojtës. Theksova gjithashtu rëndësinë e vazhdimit dhe zgjerimit të programeve të trajnimit të ushtarëve ukrainas me pjesëmarrjen e Shqipërisë”.

Lajmet Zelensky telefonatë me Ramën: E falenderova për qëndrimin e Shqipërisë kundër agresionit rus >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>