Zelensky i quan “të rreme” fjalët e Moskës për armëpushimin

Në adresimin e tij të natës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se armëpushimi rus nuk zbatohej në vende si Bakhmut, duke i quajtur fjalët e Moskës “të rreme”.

“Sot bota ishte edhe një herë në gjendje të shihte se sa të rreme janë çdo fjalë të çdo niveli që vijnë nga Moska”, tha Zelensky.

“Ata thanë diçka për një armëpushim të pretenduar. Por realiteti është se predhat ruse goditën përsëri Bakhmutin dhe pozicionet e tjera ukrainase”.

“Është konfirmuar edhe një herë: vetëm dëbimi i pushtuesve rusë nga toka ukrainase dhe eliminimi i çdo mundësie për Rusinë për të ushtruar presion mbi Ukrainën dhe mbarë Evropën do të nënkuptojë rivendosjen e heshtjes, sigurisë dhe paqes”.

Ndryshe, dy persona u vranë brenda 24 orëve nga sulmet në qytetin Bakhmut derisa disa të tjerë mbetën të lënduar. 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!