Vuçiq tregon se çfarë i kërkuan në Bruksel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk deshi të flasë shumë për detajet e bisedimeve në Bruksel, por përmendi diçka nga ajo që u diskutua.

Atij ia kanë hapur temën e sulmit në Banjskë, dhe një version të tij të shkëputur të bisedës me liderët europianë ai e tregoi në një paraqitje televizive këtë mëngjes.

Vuçiq tha se i është thënë se në Banjskë është vrarë polici i Kosovës, ndërsa ai ka reaguar për të thënë “jo, katër”.

“Ata ende thonë një, unë them katër, këto janë gjërat për të cilat duhet të reagosh, dhe ne pak a shumë kemi mësuar gjithçka tjetër”, tha Vuçiq në TV Prva.

Ai tha se në një moment, presidenti i Francës i kërkoi të nënshkruante diçka, por që kishte refuzuar.

“Isha ulur përballë të gjithëve, gjashtë prej tyre, dhe Macron më tha t’i nënshkruaj tri letra. Unë jam ulur vetëm dhe duhet të përballem me ata që e di se janë më të mëdhenj dhe më të fortë, numëroj sa më të mëdhenj dhe më të fortë janë, por gjithsesi – Kushtetutën e kam, nuk dua ta nënshkruaj, por çfarë të dua, e kam Kushtetutën që jam betuar, që e dua dhe e respektoj”, tha Vuçiq.

Në Bruksel, Vuçiq tha se s’u diskutua ndëshkimi i Serbisë.

“Meqenëse nuk e pranuan se ishte akt terrorist, kërkuan që të dënohej sulmi ndaj policisë së Kosovës nga një grup paramilitar i mbështetur nga autoritetet serbe. Fqinjtë donin ta fusnin atë, por nuk kaloi”. tha Vuçiq.

Ndëshkimin e Serbisë e kishin kërkuar paraprakisht Shqipëria dhe Kroacia, përveç Kosovës, por Vuçiq kujtoi se shteti i udhëhequr nga Edi Rama nuk është në Këshillin Europian.

“Kroacia kërkoi nga BE-ja që të vendosë sanksione ndaj Serbisë për shkak të Banjskës”, tha Vuçiq.

“Nuk kam pse të them, të gjithë dinë gjithçka”, tha ai.

Lajmet Vuçiq tregon se çfarë i kërkuan në Bruksel >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>