Vuçiq: Kurti kërkon ta padisë Serbinë përmes institucioneve të KiE

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po e kërcënon Serbinë me padi për gjenocid pikërisht tani, sepse, sipas tij, dëshiron t’i përdorë institucionet e Këshillit të Europës dhe përmes tyre të ngrisë padi kundër Beogradit.

“Është pjesë e një plani masiv për sulme dhe presion ndaj popullit serb dhe Serbisë. Do të durojmë dhe do të fitojmë”, tha Vuçiq gjatë një vizite në njësitë në aeroportin ushtarak në Batajnicë, raporton Danas.

Ai tha se një sjellje të tillë Kurtit ia ka mundësuar pak ditë më parë raportuesja për Kosovën, Dora Bakoyannis dhe vendet perëndimore duke rekomanduar që Kosova të anëtarësohet në KiE.

Siç tha Vuçiq, Kurti ka pritur deri më tani “ka pritur që një shtet tjetër të ngrisë padi, sepse Kosova nuk mundet, pasi nuk është një vend i njohur ndërkombëtarisht”.

“Dikush tjetër mund ta bëjë këtë në emër të tyre, që është një çështje shumë e vështirë politike”, tha Vuçiq.

Lajmet Vuçiq: Kurti kërkon ta padisë Serbinë përmes institucioneve të KiE >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>