Vojvoda: Në çdo ndeshje me Kosovën e imagjinoj veten sikur jam sërish në luftë

Edhe para se të bëhej futbollist, Mërgim Vojvoda e dinte mirë se çfarë do të thoshte të luftosh.

Në vitet 90-të filloi lufta në ish-Jugosllavi, me Kosovën, një territor gjithmonë të diskutueshëm mes Serbisë dhe Shqipërisë, e cila pa dëshirë u bë protagoniste.

Pastaj, në fund të asaj dekade shtyrja për çlirimin e vendit e përplasi Kosovën me forcat ushtarake të Serbisë, shkruan Tuttomercatoweb.com, raporton Rahoveci INFO

Në të gjitha këto, familja e Mërgim Vojvodës fillimisht u shpërngul në Gjermani, për t’u kthyer më pas në Kosovë.

“Arratisje e re, me babanë, vëllanë dhe motrën që janë të burgosur në Çeki. Mergimi udhëton për në Belgjikë dhe më në fund qëndroi atje. Ai u rrit në ekipin e të rinjve të Standard Liege dhe nënshkroi një kontratë profesionale në ditëlindjen e tij të tetëmbëdhjetë. Tre sezone te Mouscron, më pas rikthimi në Liège dhe në fund kalimi në Torino, për 5.5 milionë euro”, shkruan tutje mediumi italian.

“Për t’i shpëtuar bombave, jetuam në pyll për disa muaj, u fshehëm mes thasëve me drithë dhe lëviznim nga një vend në tjetrin me traktorë. Luftuam kundër urisë dhe etjes, flinim nën yje. Në çdo ndeshje me Kosovën unë imagjinoj veten të jem përsëri në luftë. Unë bëhem një ushtar që duhet të mbrojë vendin e tim”, ka deklaruar Vojvoda.

Lajmet Vojvoda: Në çdo ndeshje me Kosovën e imagjinoj veten sikur jam sërish në luftë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>