Viti i ri nis me Quadrantids, një nga 12 shfaqjet qiellore që na presin në 2023

Një shi meteorësh pritët të pushtoj qiellin e 3 dhe 4 janarit, sipas Shoqatës Amerikane të Meteorëve . Shiu mund të shihet në hemisferën veriore midis orëve të vona të natës të së martës dhe agimit të së mërkurës.

Megjithëse, shiu i meteorëve është jashtëzakonisht i vështirë për t’u vëzhguar për shkak të kohës së tij të shkurtër prej gjashtë orësh dhe motit të keq të janarit në hemisferën veriore. Një hënë e ndritshme, pothuajse e plotë do t’i bëjë kuadrantidët edhe më pak të dukshëm këtë vit.

Perendimi i hënës që do të ndodhë pak para agimit, do të bëjë të mundur të dalloni meteorët në qiell.

Parashikimet për pikun e meteorëve variojnë nga ora 22:40 deri në 1:40 të mëngjesit ET (3:40 deri në 6:40 të mëngjesit sipas kohës së Greenwich-it). Koha e mëvonshme favorizon ato në pjesën lindore të Amerikës së Veriut dhe koha më e hershme është më e favorshme për vëzhguesit në të gjithë Evropën. Kuadrantidat nuk do të jenë të dukshme në hemisferën jugore sepse pika rrezatuese e meteorëve nuk ngrihet aq lart në qiell para agimit.

Mes 50 dhe 100 meteorë janë zakonisht të dukshëm, veçanërisht në zonat rurale, megjithëse kulmi mund të përfshijë deri në 120 meteorë të dukshëm në një orë.

Nëse jetoni në një zonë urbane, mund të dëshironi të shkoni me makinë në një vend që nuk është plot me drita të ndritshme të qytetit. Nëse jeni në gjendje të gjeni një zonë të paprekur nga ndotja nga drita, meteorët mund të jenë të dukshëm çdo dy minuta nga mbrëmja vonë deri në agim.

Ashtu si shiu i meteorëve Geminid , kuadrantidi vjen nga një asteroid misterioz ose “kometë shkëmbore”, në vend të një kometë të akullt, gjë që është e pazakontë.

Përveç shiut meteorësh, një kometë e zbuluar së fundmi do të shfaqet së shpejti në qiellin e natës së janarit.

E zbuluar në mars 2022, kometa do të bëjë afrimin e saj më të afërt me diellin më 12 janar, sipas NASA. Kometa, e vërejtur nga astronomët duke përdorur objektin kalimtar Zwicky në Observatorin Palomar në San Diego County, Kaliforni, quhet C/2022 E3 (ZTF) dhe do të bëjë kalimin e saj më të afërt të Tokës më 2 shkurt.

Sipas NASA-s, kometa duhet të jetë e dukshme përmes dylbive në qiellin e mëngjesit për vëzhguesit e qiellit në hemisferën veriore gjatë pjesës më të madhe të janarit dhe ata në hemisferën jugore në fillim të shkurtit.

Këtu janë pjesa tjetër e ngjarjeve kryesore të qiellit të vitit 2023, kështu që ju mund të keni gati dylbi dhe teleskopin.

Shi meteorësh

Shënoni kalendarin tuaj me datat e pikut të meteorëve të tjerë për t’u parë në 2023:

Lirida: 22-23 prill

Eta Aquariids: 5-6 maj

Ujori i deltës jugore: 30-31 korrik

Bricjapi Alfa: 30-31 korrik

Perseidët: 12-13 gusht

Orionidet: 20-21 tetor

Tauridët e jugut: 4-5 nëntor

Tauridët e veriut: 11-12 nëntor

Leonids: 17-18 nëntor

Binjakët: 13-14 dhjetor

Ursidët: 21-22 dhjetor

Hënat e plota dhe superhënat

Shumica e viteve, ka 12 hëna të plota, një për çdo muaj. Por në vitin 2023, do të ketë 13 hëna të plota, ku dy do të ndodhin në gusht.

Hëna e dytë e plotë në një muaj njihet si një hënë blu, si shprehja “një herë në një hënë blu”, sipas NASA-s. Në mënyrë tipike, hënat e plota ndodhin çdo 29 ditë, ndërsa shumica e muajve në kalendarin tonë zgjasin 30 ose 31 ditë, kështu që muajt dhe fazat e hënës nuk përputhen gjithmonë. Kjo rezulton në një hënë blu rreth çdo 2.5 vjet.

Dy hënat e plota në gusht mund të konsiderohen gjithashtu superhëna, sipas EarthSky. Përkufizimet e një superhëne ndryshojnë , por termi në përgjithësi nënkupton një hënë të plotë që është më e ndritshme dhe më afër Tokës se normalja dhe kështu duket më e madhe në qiellin e natës.

Disa astronomë thonë se fenomeni ndodh kur hëna është brenda 90% të perigjeut, afrimi i saj më i afërt me Tokën në orbitë. Sipas këtij përkufizimi, hëna e plotë për korrikun do të konsiderohet gjithashtu një ngjarje superhëne, sipas EarthSky .

Këtu është lista e hënave të plota për vitin 2023, sipas Almanakut të Farmerit :

6 janar: Hëna e ujkut

5 shkurt: Hëna e borës

7 mars: Hëna e krimbave

6 Prill: Hëna rozë

5 maj: Hëna e luleve

3 qershor: Hëna me luleshtrydhe

3 korrik: Buck moon

1 gusht: Hëna e Sturgeon

30 gusht: Hëna blu

29 shtator: Hëna e korrjes

28 tetor: Hëna e gjahtarit

27 nëntor: Hëna e kastorit

26 dhjetor: Hëna e ftohtë

Ndërsa këta janë emrat e popullarizuar që lidhen me hënën e plotë mujore, secila prej tyre mbart rëndësinë e vet nëpër fiset indigjene.

Eklipset diellore dhe hënore

Në vitin 2023 do të ketë dy eklipse diellore dhe dy eklipse hënore .

Një eklips i plotë diellor do të ndodhë më 20 prill , i dukshëm për ata në Australi, Zelandën e Re, Azinë Juglindore dhe Antarktidë. Kjo lloj ngjarje ndodh kur hëna lëviz midis diellit dhe Tokës, duke bllokuar diellin.

Dhe për disa vëzhgues të qiellit në Indonezi, pjesë të Australisë dhe Papua Guinesë së Re, në fakt do të jetë një eklips diellor hibrid. Lakimi i sipërfaqes së Tokës mund të shkaktojë që disa eklipse të zhvendosen midis totalit dhe unazore ndërsa hija e hënës lëviz në të gjithë globin, sipas NASA-s .

Ashtu si një eklips total diellor, hëna kalon midis diellit dhe Tokës gjatë një eklipsi unazor, por ndodh kur hëna është në ose afër pikës së saj më të largët nga Toka, sipas NASA-s. Kjo bën që hëna të duket më e vogël se dielli, kështu që nuk e bllokon plotësisht yllin tonë dhe krijon një unazë të ndezur rreth hënës.

Një eklips unazor diellor që përfshin hemisferën perëndimore do të ndodhë më 14 tetor dhe do të jetë i dukshëm në të gjithë Amerikën.

Ndërkohë, një eklips hënor mund të ndodhë vetëm gjatë hënës së plotë kur dielli, Toka dhe hëna rreshtohen dhe hëna kalon në hijen e Tokës. Kur kjo ndodh, Toka hedh dy hije në Hënë gjatë eklipsit. Hija e pjesshme e jashtme quhet penumbra; hija e plotë dhe e errët është ombra.

Kur hëna e plotë lëviz në hijen e Tokës, ajo errësohet, por nuk do të zhduket. Në vend të kësaj, drita e diellit që kalon nëpër atmosferën e Tokës ndriçon hënën në një mënyrë dramatike, duke e kthyer atë në të kuqe – kjo është arsyeja pse ngjarja shpesh quhet “hënë e përgjakur”.

Një eklips gjysmë hënor do të ndodhë më 5 maj për ata në Afrikë, Azi dhe Australi. Ky version më pak dramatik i një eklipsi hënor ndodh kur hëna lëviz nëpër gjysmënumbrën, ose pjesën e jashtme të zbehtë të hijes së Tokës.

Një eklips i pjesshëm hënor i hënës së gjahtarit më 28 tetor do të jetë i dukshëm për ata në Evropë, Azi, Australi, Afrikë, pjesë të Amerikës së Veriut dhe në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut. Eklipset e pjesshme ndodhin kur dielli, Toka dhe hëna nuk rreshtohen plotësisht, kështu që vetëm një pjesë e hënës kalon në hije. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!