Vijon dhuna në familje, tri raste brenda 24 orëve

Përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar tri raste të dhunës në familje në disa qytete të vendit.

Në rastin e parë, në Prishtinë, Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një grua ka raportuar sulmin fizik ndaj saj nga një burrë.

Edhe pse viktima ka refuzuar trajtimin mjekësor, autoritetet policore janë në kërkim të dyshuarit.

“Më datën 21.04.2024 ankuesja femër kosovare ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar. Viktima ka refuzuar trajtimin mjekësor. I dyshuari gjendet në kërkim policor, ndërsa rasti ne procedure hetimore”, thuhet në raportin 24-orësh të policisë.

Në Gjakovë, një burrë është arrestuar për dyshimet se ka shkaktuar dhunë ndaj disa familjarëve.

Autoritetet e prokurorisë kanë vendosur dërgimin e tij në mbajtje për hetim të mëtejshëm.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti dyshohet se ka shkaktuar dhunë ndaj viktimave kosovarë. Me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Ndërsa në Malishevë, një grua është dërguar për trajtim të mëtutjeshëm në QKUK, pasi është viktimë e dhunës psikike nga dy të dyshuarit kosovarë.

Pas intervistimit, ata janë liruar me vendim të prokurorit, ndërsa rasti po vazhdon në procedurë të rregullt.

“Viktima femër kosovare pas pranimit të tretmanit mjekësor në QKMF-Malishevë, është dërguar në QKUK për tretman të mëtutjeshëm pasi që sipas saj, dy të dyshuarit kosovarë në vazhdimësi i kanë shkaktuar dhunë psikike. Palët janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit, janë liruar dhe rasti vazhdon në procedurë të rregullt”, thuhet në njoftim.

Në rastin e fundit në Obiliq, një burrë është arrestuar pas hetimeve që nga data 6 prill 2024 dhe i njëjti është dërguar në mbajtje pas hetimeve për dyshime të dhunës në familje.

Lajmet Vijon dhuna në familje, tri raste brenda 24 orëve >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>