VIDEO: Si nëpër filma, arrestohet djali i bosit të lëndëve narkotike “El Chapo”

Ovidio Guzman, djali i bosit famëkeq të drogës  Joaquín “El Chapo” Guzman, u arrestua në veri të Meksikës të enjten, sipas mediave lokale.

Guzman ishte kapur nga policia federale një herë më parë në vitin 2019, por ai u lirua vetëm disa orë më vonë nga frika se burgosja e tij do të çonte në më shumë dhunë.

Megjithëse presidenti Andres Manuel Lopez Obrador në atë kohë shprehu mbështetje për vendimin, ai u konsiderua një pengesë e turpshme në luftën e Meksikës kundër karteleve.

Një përleshje zjarri shpërtheu mes anëtarëve të kartelit Sinaloa dhe shërbimeve meksikane të sigurisë në të gjithë pjesët e qytetit të Culiacan të enjten.

Banorëve të Culiacan iu tha të mos largoheshin nga shtëpitë e tyre pasi policia vendosi bllokada rrugësh.

Obrador tha se një operacion i policisë federale ishte duke u zhvilluar në vend, por shtoi se ai nuk mund të jepte detaje të mëtejshme për momentin.

Videot e postuara në mediat sociale treguan skena kaotike në një aeroport në Culiacan, rreth ndërtesave dhe rrugëve.

Më vonë, aeroporti Culiacan shkroi në Twitter se do të ishte i mbyllur të paktën deri në orën 22:00 sipas kohës lokale.

Autoritetet u thanë gazetarëve se operacioni ishte ende aktiv të enjten vonë në mëngjes, pasi shërbimet e sigurisë u përpoqën të “përmbanin reagimin” e familjes Guzman.

Biznesi familjar

Guzman, 32 vjeç, mendohet se ka qenë i përfshirë në operacionin e trafikut të drogës së babait të tij që kur ishte adoleshent. Autoritetet besojnë se ai ka luajtur një rol edhe më të drejtpërdrejtë që kur El Chapo u arrestua në 2016.

Dikur i konsideruar si trafikanti më i fuqishëm i drogës në botë, El Chapo u ekstradua në Shtetet e Bashkuara, ku po vuan dënimin e përjetshëm me akuzat për drejtimin e kartelit Sinaloa.

Shtetet e Bashkuara kishin ofruar një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për informacionin që çon në arrestimin ose dënimin e Ovidio.

Obrador mori detyrën në vitin 2018 duke premtuar se do t’u qaset karteleve ndryshe pasi taktikat e luftës së drogës të paraardhësve të tij nuk arritën të frenonin trafikun.

Megjithatë, katër vjet në mandatin e tij gjashtëvjeçar, dhuna e lidhur me drogën mbetet shumë e përhapur në Meksikë/Rahoveci.info.info/;

Lajmet VIDEO: Si nëpër filma, arrestohet djali i bosit të lëndëve narkotike “El Chapo” >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!