VIDEO/ Shfaqet pas 62 vitesh gjitari i rrallë që bën vezë

Shkencëtarët kanë rizbuluar, në malet Ciklop të Indonezisë, “echidna”, një specie gjitari që mendohej se ishte zhdukur për të paktën 60 vjet. Echidnas, krijesat e mitologjisë greke me fytyrën e një gruaje të bukur dhe trupin e një zvarraniku, përshkruhen nga shkencëtarët si krijesa të turpshme, nate që jetojnë në strofulla dhe janë të vështira për t’u dalluar.

Shkencëtarët kanë filmuar për herë të parë që njihet si gjitari i vetëm që bën vezë, duke dëshmuar se nuk është i zhdukur siç mendohej.

Echidnas me gjemba, gëzof dhe sqep janë quajtur “fosile të gjalla”. Ata besohet se janë shfaqur rreth 200 milionë vjet më parë, kur dinosaurët enden në Tokë. Deri më tani, e vetmja dëshmi se kjo specie e veçantë ekzistonte ishte një ekzemplar muze i një kafshe të ngordhur prej dekadash.

Dr Kempton, një biolog nga Universiteti i Oksfordit, drejtoi një ekip shumëkombësh në ekspeditën njëmujore që përshkoi pjesë të paeksploruara më parë të maleve të Ciklopit, një pyll tropikal i thyer 2000 metra mbi nivelin e detit.

Përveç gjetjes së ‘ekidnës së humbur’, ekspedita zbuloi lloje të reja insektesh dhe bretkosash dhe vëzhgoi popullata të shëndetshme të kangurëve të pemëve dhe zogjve të parajsës./abcnews.al

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>