VIDEO/ “Dhoma e fshehtë” e Mikelanxhelos në Firence së shpejti do të jetë e hapur për vizitorët

Ish-bodrumi i qymyrit, ku besohet se është fshehur artisti i madh i Rilindjes Michelangelo, do të hapet për publikun më 15 nëntor, njoftoi Muzeu i Firences.

“Dhoma e fshehtë” e Michelangelo ndodhet në Muzeun e Kapelës Medici dhe përmban skica me qymyr të figurave njerëzore që i atribuohen artistit, raporton Reuters.

Dhoma e vogël, 10 metra e gjatë, tre metra e gjerë dhe 2.5 metra e lartë, u përdor për të ruajtur qymyrin në një pikë përpara se të rizbulohej gjatë rinovimeve në 1975.

Paolo Dal Pogetto, atëherë drejtor i Muzeut Medici, ia atribuoi Michelangelo-s shumë nga vizatimet e gjetura në mure, megjithëse të tjerët e kundërshtuan këtë. Ai besonte se artisti u strehua në një dhomë të fshehtë pasi zemëroi Papa Klementin VII në 1530.

Grupet e vogla me katër persona me një guidë do të mund të vizitojnë dhomën nga 15 nëntori për maksimum 15 minuta.

Biletat do të kushtojnë 20 euro për person, përveç 10 eurove për hyrje në muzeun kryesor.

“Numri i kufizuar i vizitorëve për një periudhë kohe është për shkak të nevojës për të alternuar periudhat e ekspozimit ndaj dritës LED me periudha të zgjatura errësirës”, thotë muzeu.

Hyrja në dhomë bëhet përmes një shkalle të ngushtë dhe numri i vizitorëve javor do të jetë i kufizuar në 100 persona./abcnews.al 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>