Vetëm një pikë votohet në seancën e sotme

Deputetët e pozitës të cilët ishin të vetmit në sallën e Kuvendit të Kosovës, pasi opozita e lëshoi seancën në shenja pakënaqësie.

Në rend dite ishin për votim pikat e papërfunduara nga seanca plenare të mbajtura më 28 shtator, 4 dhe 26 tetor.

Prej këtyre pikave nuk patën kuorum për votim:

– Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-241 për vlerësimin strategjik mjedisor,

– Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-242 për performancën energjetike të ndërtesave,

– Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-246 për administrimin e ndërtesave dhe lagjeve të banimit në bashkëpronësi.

Kurse u votua “Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-240 për Agjencinë e Regjistrimit Civil”.

Kryetari i Kuvendi të Kosovës, Glauk Konjufca, pas kësaj ka thënë se nuk do të dalë në votim as pika: ” Miratimi i Deklaratës në mbështetje të Rezolutës së Parlamentit Evropian e datës 19 tetor 2023 mbi zhvillimet e fundit në dialogun Serbi-Kosovë, përfshirë situatën në komunat veriore të Kosovës (2023/2880(RSP).

Sipas tij, kjo nuk mund të del në votim pasi të pranishëm nuk janë deputetët e opozitës, që sipas tij, duhet ata edhe ta paraqesin për votim këtë pikë që është e veçantë.

Konjufca, ndër tjera, shtoi se për votim nuk mund ta dalin as pikat për marrëveshjet ndërkombëtare. Ata kanë shkuar në pauzë tashmë dhe do të kthehen nga ora 13:30.

Lajmet Vetëm një pikë votohet në seancën e sotme >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>