Tuneli Salang, 19 të vrarë, dhjetëra të plagosur nga zjarri në Afganistan

Të paktën 19 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një zjarr brenda një tuneli rrugor në Afganistan, thanë zyrtarët lokalë.

Një cisternë nafte u përmbys dhe mori flakë në tunelin Salang që lidh kryeqytetin Kabul me provincat veriore, të shtunën në mbrëmje.

Zjarri u përhap në automjete të tjera para se të shuhej mëngjesin tjetër.

Fotot e postuara në rrjetet sociale tregonin disa automjete të djegura plotësisht pas incidentit.

“Disa prej trupave u dogjën rëndë”, tha një zyrtar i lartë shëndetësor në Parwan.

“Midis të vdekurve ishte shumë e vështirë të identifikohej se kush ishte mashkull dhe kush femër,” tha Abdullah Afganistan Mal, tha një zyrtar i lartë shëndetësor në Parwan.

Të paktën 32 persona u plagosën, tha një zyrtar tjetër. Mendohet se numri i viktimave mund të rritet ende, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!