Tre karabinierë nga Moldavia do të vijnë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Tre punonjës të Inspektoratit të Përgjithshëm për Karabinierë të Ministrisë së Brendshme të Moldavisë do të dërgohen në operacionin paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë si pjesë e Forcave Paqeruajtëse shumëkombëshe në Kosovë (KFOR).

Duke filluar nga data 1 prill 2024, karabinierët do të caktohen dhe trajnohen për operacione ndërkombëtare, për një periudhë nga 6 deri në 12 muaj, sipas kërkesave specifike, siç ka njoftuar Ministria e Brendshme moldave.

“Pjesëmarrja e karabinierëve në misionet dhe operacionet ndërkombëtare është e rëndësishme për Republikën e Moldavisë, pasi siguron përmbushjen e angazhimeve në përputhje me Kartën e OKB-së, traktatet me Bashkimin Europian dhe organizata të tjera ndërkombëtare ose vende të treta. Ky është një kontribut për ruajtjen e paqes, sigurisë dhe stabilitetit ndërkombëtar, si dhe për promovimin e respektimit të të drejtave dhe lirive themelore të njeriut dhe shtetit të së drejtës”.

Ministria thotë se dislokimi në operacionin paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë do të mundësojë një shfrytëzim thelbësor të aftësive dhe specifikave të forcës policore me status të dyfishtë ushtarak, në përputhje me mandatin e misionit.

“Kështu, po forcohet bashkëpunimi i mbrojtjes dhe sigurisë me KFOR-in, një forcë ushtarake e përkushtuar për paqen”.

Lajmet Tre karabinierë nga Moldavia do të vijnë në Kosovë në kuadër të KFOR-it >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>