“Travel off Path”: Shqipëria destinacioni më i përballueshëm në Kontinentin e Vjetër

Nëse je një nomad dixhital ose thjesht një udhëtar që pëlqen të eksplorosh peizazhet dhe të zhytesh në kultura të ndryshme pa lëvizur nga një vend në tjetrin, është e kuptueshme që mund të shqetësoheni nga politikat strikte të vizave, shkruan “Travel off Path”.

Shumica e vendeve në mbarë botën zakonisht, i lejojnë turistët të qëndrojnë vetëm 30 deri në 90 ditë, gjë që mund të paraqesë probleme për udhëtarët afatgjatë.

Për ta, mbetet një garë e përjetshme kundër kohës, për të eksploruar të gjitha vendet e renditura në listë përpara se të detyrohen të paketojnë gjërat dhe të largohen.

Amerikanët mund të jetojnë në pesë vende të mrekullueshme deri në 6 muaj pa kërkuar vizë paraprakisht, ku përfshihen Shqipëria, Kosta Rika, Kolumbia, Meksika dhe Britania e Madhe.

Shqipëria

Duke kaluar në sipërfaqe ujore, Shqipëria, destinacioni më në trend, lëshon leje qëndrimi 1-vjeçare vetëm për amerikanët.

Shtetasit amerikanë mund të qëndrojnë deri në 365 ditë në këtë vend të bukur e të jashtëzakonshëm të Evropës Juglindore.

Shqipëria përshkon detin Adriatik me ngjyrë bruz dhe vija e saj bregdetare është e ndërthurur me fshatra mahnitës, rrënoja të periudhës greko-romake dhe plazhe me rërë të butë e të bardhë.

Gjithashtu, Shqipëria është destinacioni më i përballueshëm në Kontinentin e Vjetër.

Mes muzeut të hapur të arkitekturës moderniste që është Tirana, kryeqyteti kompakt i gjallë, fshati i qetë bregdetar i Ksamilit dhe qyteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Berati, i famshëm për kështjellën e tij kodrinore osmane, kushton mesatarisht 1 916 dollarë për të jetuar në Shqipëri për një muaj.

Lajmet “Travel off Path”: Shqipëria destinacioni më i përballueshëm në Kontinentin e Vjetër >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>