Tokë apo hapësirë? A mund të kuptoni nëse këto peizazhe janë në planetin tonë apo në një botë tjetër

Ne shpesh e marrim si të mirëqenë bukurinë e Tokës dhe peizazhet e saj.

Por a do të mund të dallonit nëse një veçori e veçantë gjeologjike është nga planeti ynë apo një objekt tjetër në sistemin diellor?

MailOnline ka bashkuar një përzgjedhje imazhesh nga Toka dhe më gjerë për të testuar njohuritë tuaja nëse po shikoni botën tonë ose si Marsi, Venusi ose një nga hënat e shumta të largëta në sistemin diellor.

Sigurisht, mund të jetë edhe hëna jonë.

Provojeni kuizin e mëposhtëm dhe shikoni nëse mund t’i dalloni nëse imazhet janë shkrepur në Tokë osë në hapësirë. Përgjigjet janë poshtë secilës foto, duke përfshirë detaje të saktësisht se çfarë po shikoni.

  1. Tokë apo hapësirë?

Përgjigje: Është Toka!

Edhe pse mund të duket si Marsi, ky vend është në fakt në Spanjë.

Bardenas Reales është një rajon natyror gjysmë shkretëtirë, prej rreth 42,000 hektarësh në Navarrën juglindore. Është pak më shumë se një orë me makinë nga qyteti i Zaragoza.

Tokat në Bardenas Reales përbëhen nga balta, shkumësi dhe gur ranor dhe janë gërryer nga uji dhe era.

Është kjo që krijoi kanione të bukura, pllaja dhe forma të tjera befasuese, duke përfshirë kodrat e izoluara të quajtura kabezo.

Fansat e Game of Thrones mund ta njohin gjithashtu si skenën e Detit Dothraki.

2. Tokë apo hapësirë?

Përgjigje: Është përsëri Toka!

Kjo mund të duket si një nga hënat e akullta të Saturnit, por në fakt është në Brazil.

Parku Kombëtar Lençois Maranhenses përmban zona të mëdha dunash të bardha që mbulojnë peizazhin, të ndërthurura nga laguna të pastra kristal, të mbushura me ujë shiu nga maji deri në shtator.

Lençois përkthehet si “çarçafë” në portugalisht, të emërtuar sipas mënyrës se si duken dunat e bardha.

Peizazhi mahnitës shtrihet mbi 43 milje (70 km) përgjatë bregut dhe për më shumë se 30 milje (50 km) në brendësi.

3. Tokë apo hapësirë?

Përgjigje: Është në hapësirë!

Këto imazhe që të lënë pa frymë janë bërë në të vërtetë në Hënën e Saturnit Titan.

Ato mund të duken si një varg malor me rërë në Tokë, por në fakt u kapën nga sonda Huygens e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​e cila u ul në Hënë në 2005.

Fotot tregojnë pamjen në veri, jug, lindje dhe perëndim në pesë lartësi të ndryshme mbi sipërfaqen e Titanit.

Huygens u krijua për të mbledhur të dhëna për disa orë në atmosferën e Hënës, si dhe për një kohë të shkurtër në sipërfaqe. Ai arriti të dërgonte të dhëna për rreth 90 minuta pas prekjes përpara se kontakti të humbiste.

4. Tokë apo Hapësirë?

Përgjigje: Kjo është përsëri në Hapësirë

Të çarat magjepsëse të kuqe që kryqëzojnë këtë peizazh i përkasin më të voglës nga katër hënat e Galilesë që rrotullohen rreth Jupiterit, Evropës.

Ato janë në fakt çarje dhe kreshta që shënojnë vija të dobëta brenda kores së akullit të hënës, të theksuara dhe të përkeqësuara nga fryrja dhe rënia e baticave për shkak të tërheqjes gravitacionale të Jupiterit.

Ky imazh është marrë nga anija kozmike  Galileo e agjencisë hapësinore amerikane në fund të viteve 1990.

5. Tokë apo Hapësirë

Përgjigje: Toka

Një tjetër peizazh me një pamje marsiane, por edhe një herë ky është në fakt në planetin tonë.

E njohur gjithashtu si Lugina e Hënës, Wadi Rum është një shkretëtirë në Jordaninë e Jugut që mbulon rreth 717 kilometra katrorë.

Ka duna të kuqe, formacione shkëmbore magjepsëse dhe lugina të larta mbi 1700 metra.

Në fakt, pamja është aq e ngjashme me Marsin sa që nëse e vizitonit, do t’ju bënte të mendonit se po përjetonit atë që bëri personazhi i Matt Damon në The Martian kur u la i vdekur në Planetin e Kuq.

Zona e Mbrojtur e Wadi Rum ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 2011.

6. Tokë apo Hapësirë?

Përgjigje: Hapësira

Kjo është ndoshta pak më e lehtë. Edhe pse mund të argumentoni se duket ose si re, të puthitura nga dielli ose një pasqyrë e disa maleve në Tokë, kjo është në të vërtetë ajo që duket në binjakun e keq të planetit tonë, Venusin.

Imazhi është quajtur “Ferma e Kraterit” nga NASA sepse tregon shtresimin misterioz të aktivitetit vullkanik dhe krateret e ndikimit në planetin e dytë nga dielli.

Ajo u mor në fillim të viteve 1990 nga sonda e hapësirës së thellë Magellan.

Edhe pse duket magjepsëse, megjithatë peizazhi shihet më së miri nga larg. Kjo për shkak se Venusi është një botë djallëzore ku temperaturat e sipërfaqes janë mjaft të nxehta për të shkrirë plumbin dhe atmosfera e saj është e trashë me dioksid karboni.

7. Tokë apo Hapësirë

Përgjigje: Toka

Është interesante se si jeta jashtëtokësore në sistemin tonë diellor mund të ekzistojë thellë në një oqean nëntokësor në një nga hënat e akullta të Saturnit ose Jupiterit.

Dhe ky imazh i mësipërm me siguri duket sikur mund të jetë i ndonjë tundre ujore të botës tjetër.

Në fakt, kjo është akullnaja e dytë më të madhe në Evropë. Akullnaja Vatnajokull në Islandë.

Kjo mrekulli mahnitëse natyrore është shtëpia e një numri shpellash akulli si ajo e mësipërme dhe në disa vende është mbi 900 metra e thellë.

Ky nuk është sekreti i vetëm që mban. Akullnaja në fakt fsheh disa vullkane aktive nën sipërfaqen e saj, dhe ndoshta edhe më shqetësuese sepse gjeologët mendojnë se një shpërthim duhet të kishte ndodhur!

8. Tokë apo Hapësirë?

Përgjigje: Është përsëri Toka!

Me siguri do të mendonit se ky krijim shumëngjyrësh, i ngjashëm me një sy do të ekzistonte në Venus, Jupiter ose një nga hënat e largëta të sistemit diellor.

Por në fakt është Pranvera Grand Prismatic në Parkun Kombëtar Yellowstone.

Kryesisht në Wyoming, parku përhapet në pjesë të Montana dhe Idaho gjithashtu, me këtë tipar termik që është pjesa më e fotografuar e tij.

Unaza me ngjyra spektakolare ka një diametër prej 60 deri në 90 metra dhe 36 metra e thellë.

Është një vend shumë i kërkuar për organizmat mikroskopikë të njohur si termofile, të cilët lulëzojnë në mjedise të nxehta.

Më të fortët prej tyre jetojnë në ujin më të nxehtë në mes të pranverës dhe janë ose të pangjyrë ose të verdhë, ndërsa termofilët portokalli, kafe dhe jeshile jetojnë në ujërat pak më të ftohta rreth skajit.

9. Tokë apo Hapësirë

Përgjigje: Hapësirë

Pas disa peizazheve të mëparshme të ngjashme me Marsian në Tokë ose në një botë tjetër në sistemin tonë diellor, ky më në fund është i Planetit të Kuq.

Ai u mor nga Mars Rover Spirit i NASA-s, i cili ishte aktiv nga 2004 deri në 2010.

Pas ngjitjes së Husband Hill, Spirit kaloi më shumë se katër vjet duke eksploruar vendndodhje brenda kësaj pamjeje, duke përfshirë daljen “Comanche” dhe zonën “Home Plate”.

Maja e Kodrës Husband është një rrafshnaltë e gjerë me shkëmbinj dhe rrëshqitje të fryra nga era rreth 100 metra më të larta se fushat përreth të Kraterit Gusev, ku Spirit zbarkoi në janar 2004.

10. Tokë apo Hapësirë?

Përgjigje: Toka

Ndoshta do të mendonit se ky peizazh i llavës ishte më i ngjashëm me hënën e Jupiterit Io, e cila është pika më aktive vullkanike në sistemin tonë diellor.

Por në fakt është nga një nga pikat e nxehta vullkanike të planetit tonë, Hawaii.

Megjithëse nuk është aq aktiv sa Io, i cili është i mbushur me vullkane të aftë për të hedhur shtëllunga 90 milje vertikalisht, një vullkan Havai ka një ngjashmëri të çuditshme me llavën në hënën e Jupiterit.

Shkencëtarët e NASA-s shqyrtuan imazhet e kapura nga anija kozmike Galileo për të identifikuar se vullkani Prometheus i Io-s ka ngjashmëri me Kilauea, që ndodhet në Ishullin e Madh.

Të dy kanë “shpërthime jetëgjata” dhe rrjedha që udhëtojnë nëpër tuba llavë.

/Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!