“TheGeopost”: Fotografitë e mercenarëve rusë që luftuan në Kosovë janë shpërndarë në Telegram

Fotografi të mercenarëve rusë që kanë marrë pjesë në luftën në Kosovë janë shpërndarë të mërkurën në Telegram. Këta mercenarë që dikur u paraqitën si vullnetarë dhe morën pjesë në forcat paraushtarake dhe në forcat e tjera serbe në Kosovë, Serbi dhe Rusi, lavdërohen si heronj ndërsa bota i konsideron kriminelë lufte.

Kanali propagandistik Telegram i mercenarit serb Dejan Beric ka publikuar së fundmi fotografi të kriminelit rus të luftës Antoli Lebed, i njohur më mirë si Tolya, duke pozuar me snajper në majë të Pashtrikut.

Lebed është i njohur për mizorinë dhe pamëshirshmërinë e tij gjatë luftimeve në Çeçeni dhe zona të tjera të ish-Bashkimit Sovjetik. Gjatë luftës së Kosovës, Lebed mbështeti forcat serbe si mercenar.

Angazhimi i Lebedit si mercenar, megjithatë, shkeli ligjet ndërkombëtare që ndalojnë përdorimin e mercenarëve në konfliktet e armatosura. Përfshirja e Lebedit në konfliktet në Afganistan, Çeçeni, Dagestan dhe Gjeorgji tregon qartë statusin e tij si mercenar rus.

Dihet mirë se në Rusi kriminelët nderohen dhe vendosen në rangun e parë të pushtetit dhe Lebed u nderua nga Vladimir Putin dhe Dmitry Medvedev.

Albert Andiev është një tjetër mercenar rus, roli i të cilit në Kosovë po tërheq vëmendjen. Ai ka qenë i pranishëm edhe në foto së bashku me Antoli Lebeda.

Ashtu si Lebed, Andiev ishte aktiv në zona të ndryshme konflikti, duke përfshirë Çeçeninë dhe Gjeorgjinë. Përfshirja e tij si mercenar në Kosovë nënvizon më tej praninë e forcave ruse në konfliktet që kanë ndodhur jashtë kufijve rusë.

Pikturimi i një muraleje në Beograd për nder të Andiev tregon edhe respektin që mercenarët rusë kanë fituar në qarqe të caktuara, edhe pse nga bashkësia ndërkombëtare konsiderohen si shkelës të të drejtave të njeriut dhe pjesëmarrës në krime lufte.

Roli i mercenarëve rusë në luftën e Kosovës paraqet shkelje të të drejtave të njeriut dhe aktiviteteve ilegale.

Dëshmitarët e intervistuar nga Newsday në vitin 1999 thanë se një grup vullnetarësh rusë ishin përfshirë në një seri masakrash nga Gjakova deri në Mitrovicë në veri të Kosovës. /TheGeopost

Lajmet “TheGeopost”: Fotografitë e mercenarëve rusë që luftuan në Kosovë janë shpërndarë në Telegram >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>