Teleskopi James Webb zbulon një yll të porsalindur

Imagjinoni sikur të mund të ktheheni në kohë 4.6 miliardë vjet dhe të bëni një fotografi të Diellit tonë ashtu siç po lindte. Si do të dukej?

Epo, mund të merrni një të dhënë nga ky imazh i ri i lavdishëm i marrë nga teleskopi hapësinor James Webb (JWST).

Drejt qendrës së këtij objekti, të quajtur HH212, është një yll që po lind dhe mund të jetë rreth 50,000 vjet i vjetër.

Në fakt nuk mund ta shihni shkëlqimin nga vetë protoylli, sepse është i fshehur brenda një disku të dendur, rrotullues gazi dhe pluhuri.

HH212 ndodhet në Orion, afër tre yjeve të shkëlqyer që përbëjnë “rripin” e gjahtarit mitik që i jep emrin plejadës. Distanca nga Toka është rreth 1300 vite dritë.

Fizika sugjeron që këto dalje dramatike të gazit janë mjetet me të cilat ylli i sapolindur rregullon gravitetin e tij.

“Ndërsa topi i gazit në qendër ngjesh poshtë, ai rrotullohet. Por nëse rrotullohet shumë shpejt, ai do të fluturojë larg, kështu që diçka duhet të heqë qafe momentin këndor,” shpjegoi Prof Mark McCaughrean.

“Ne mendojmë se janë avionë dhe dalje. Ne mendojmë se ndërsa i gjithë materiali tkurret, fushat magnetike tërhiqen së bashku dhe më pas një pjesë e materialit që hyn përmes diskut kapet në fushat magnetike dhe del jashtë përmes poleve. Kjo është arsyeja pse ne i quajmë këto struktura bi-polare”, tha këshilltari i lartë shkencor i Agjencisë Evropiane të Hapësirës për BBC News.

Ngjyra rozë-e kuqe tregon praninë e hidrogjenit molekular. Janë dy atome hidrogjeni të lidhur së bashku. Valët e goditjes po lëvizin nëpër rrjedhjet, duke i dhënë energji dhe duke i bërë ato të shkëlqejnë me shkëlqim në këtë foto Webb, e cila u kap kryesisht në gjatësinë e valës infra të kuqe prej 2,12 mikron

Astronomët kanë studiuar HH212 për 30 vjet, duke bërë fotografi herë pas here për të parë se si ka ndryshuar. Siç mund të prisni nga super teleskopi Webb, pamja e tij e re është 10 herë më e mprehtë se çdo gjë që kemi pasur më parë dhe do t’u mundësojë shkencëtarëve të gërmojnë më thellë në proceset që nxisin formimin e yjeve.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>