Talat Xhaferi: Kurti e Osmani më uruan vetëm në FB, mund të vizitoj Tiranën

Kryeministri i parë shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi është në krye të një qeverie teknike deri në zgjedhjet e majit.

Në një intervistë për TCH, ndër të tjera Xhaferi ka folur edhe për marrëdhëniet me liderët në Shqipëri dhe Kosovë.

Ai ka thënë gjithashtu se ka marrë urime vetëm në rrjetet sociale nga Albin Kurti dhe Vjosa Osmani.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut nuk përjashton një vizitë në Shqipëri javët në vijim.

Pjesë nga intervista:

Çfarë marrëdhëniesh keni me z. Kurtin i cili ka shprehur idenë e tij për një vetëvendosje pan shqiptare dhe do të jetë i pranishëm edhe në zgjedhjet në Maqedoni.

Talat Xhaferi: Unë edhe si kryetar parlamenti, ministër i Mbrojtjes edhe si deputet në 6 mandate, në një periudhë me parlamentin e Kosovës, në një periudhë tjetër me parlamentin e Shqipërisë, në kontekst institucional kam dhe do të kem marrëdhënie pa rezervë. Shtetet janë të njohura, nevoja për komunikim institucional ka nevojë, përcaktimet strikte politike janë të drejtat të subjekteve politike, unë jam i përqendruar të zbatoj kompetencat e mia dhe detyrimet e mia.

Në rrjetet sociale ka uruar, siç ka uruar kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe Presidentja. Më zotin Rama, keni pasur kontakte?

Talat Xhaferi: Unë si kryetar parlamenti në aspekte të komunikimit zyrtar kam pasur marrëdhënie institucionale.

Parashikoni vizitë zyrtare në Tiranë ose në Prishtinë?

Talat Xhaferi: Nuk i përjashtojmë. Është çështje e dinamikës dhe programeve që janë në agjendë për muajin vijues.

Lajmet Talat Xhaferi: Kurti e Osmani më uruan vetëm në FB, mund të vizitoj Tiranën >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>