Sveçla për protestat në Jarinje: Një episod i nivelit të lartë të luftës hibride serbo-ruse ndaj Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka reaguar në lidhje me protestat e organizuara sot në Jarinje, ku disa ekstremistë tentuan të hynin dhunshëm në Kosovë.

Sveçla ka thënë se ky është plan ruso-serb, që për qëllim ka cenimin e sovranitetit të Kosovës.

“Sot, në anën serbe të pikëkalimit kufitar në Jarinjë, u shfaq një episod i nivelit të lartë të luftës hibride serbo-ruse ndaj Republikës së Kosovës. ”, ka shkruar Sveçla në Facebook. “Të njëjtët aktorë joshtetërorë, por të cilët i përdor edhe regjimi në Beograd edhe ai në Moskë, të përfaqësuar nga Damnjan Knezheviq (bashkëpunëtor i organizatës paramilitare famëkeqe ruse Ëagner), u mësynë që ta thejnë këtë pikëkalim kufitar”.

Ai ka thënë se këto dy shete, Serbia dhe Rusia kanë ndezur luftëra pas Luftës së Dytë Botërore.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!