Sulmi në Banjskë, Biserko: Perëndimi e kuptoi potencialin destabilizues që ka Serbia

Mendimi i përgjithshëm është se Beogradi është një rrezik sigurie për paqen dhe stabilitetin në rajon. Natyrisht, në atë rast, Vuçiq do të luajë përsëri kartën ruse dhe kineze, por BE-ja, në radhë të parë Gjermania, ka aftësinë ta shantazhojë atë duke ia mohuar Serbisë qasjen në fondet evropiane – thotë Sonja Biserko, presidente e Komitetit të Helsinkit në Serbi.

Në një intervistë për Pobjedën, ajo thekson se Banjska ishte një vijë e kuqe, e cila u pasua nga një sërë lëvizjesh nga perëndimi – nga dërgimi i përforcimeve në KFOR, shqyrtimi i përshpejtuar i zgjerimit të BE-së me fonde të konsiderueshme për vendet e Ballkanit Perëndimor për reforma dhe rimëkëmbje ekonomike, pastaj vendimi amerikan për të pranuar kërkesën e Prishtinës për blerjen e raketave antitank “shtizë” deri në vizitën e Presidentes Vjosa Osmani në Vatikan.

“Pas Banjskës (sulm i armatosur i njësive paraushtarake serbe në veri të Kosovës), pas së cilës ishte Moska, Perëndimi më në fund e kuptoi seriozitetin e brishtësisë së rajonit, si dhe potencialin destabilizues që Serbia, me mbështetjen e Rusisë, ka. Banjska ishte një vijë e kuqe, pas së cilës pasuan një sërë lëvizjesh nga perëndimi – nga dërgimi i përforcimeve në KFOR, shqyrtimi i përshpejtuar i zgjerimit të BE-së me fonde të konsiderueshme për vendet e Ballkanit Perëndimor për reforma dhe rimëkëmbje ekonomike, pastaj vendimi amerikan për të pranuar Kërkesa e Prishtinës për blerjen e raketave antitank Javelin deri në vizitën e Presidentes Vjosa Osmani në Vatikan”, ka thënë Biserko.

Sonja Biserko

Sipas saj, “Bota serbe” ka arritur kulmin e saj, por vështirë se mund të realizohet edhe pse tashmë ka bërë një rrugë të gjatë.

“Sepse, siç tha Aleksandar Vulin, si kryezëdhënës i projektit “Bota Serbe”, me rastin e festës në Banja Lukë “Procesi i bashkimit të serbëve ka filluar dhe nuk mund të ndalet””, tha Biserko.

Ngjarjet e fundit sipas Biserkos, kanë hedhur edhe një herë dritë mbi këtë problem dhe, me sa duket, për herë të parë, Perëndimi ka marrë parasysh të gjitha rreziqet që ai mbart, veçanërisht me mbështetjen me gjithë zemër të Rusisë.

“Problemi është se Beogradi vazhdon me aspiratat e tij, duke pasur parasysh se këtë vit vijnë zgjedhje të rëndësishme në BE dhe SHBA dhe vlerësohet se do të ketë ndryshim të qëndrimit ndaj Serbisë dhe aspiratave të saj”. /Pobjeda

Lajmet Sulmi në Banjskë, Biserko: Perëndimi e kuptoi potencialin destabilizues që ka Serbia >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>