Standard: “Bota serbe” në Mal të Zi, në shtator ka realizuar një sulm në Veri të Kosovës

Standard thekson se qeveria e re në Mal të Zi është pjesë e planeve “serbe të mëdha” me kodin “bota serbe”. Nuk është rastësi që Dodik, para se të formonte qeverinë, tha se serbët duhet të formojnë një shtet të vetëm në këtë shekull.

Qeveria e re në Mal të Zi dëshiron të anëtarësohet në BE, por edhe të afrohet me Serbinë, është titulli i gazetës vjeneze Standard, përcjell DW.

Formimi i dhimbshëm i koalicionit qeverisës në Podgoricë zgjati shumë, përshkruan gazeta, gjashtë muaj pas zgjedhjeve.

Në fund kryeministër u bë Milojko Spajiq nga lëvizja “Evropa tani”. Standard e përshkruan atë lëvizje si “të përcaktuar politikisht në mënyrë të paqartë dhe centriste” dhe “të afërt me regjimin në Serbinë fqinje”.

Koalicioni mbështetet nga “partitë pro-ruse”, sipas korrespondentit të gazetës Adelhejd Velfl, duke shtuar se mbështetje kanë dhënë edhe dy parti shqiptare.

Ajo thekson se regjimi i mëparshëm i Milo Gjukanoviqit ishte “konsideruar i korruptuar”, por se nën të “ishte e qartë se Mali i Zi refuzoi ndikimin e regjimit në Serbi dhe ndikimin rus në Ballkan”.

“Spajiq tani ka premtuar se do të përmirësojë marrëdhëniet tashmë të mira me fqinjët e tij, me të cilat në të vërtetë ka nënkuptuar Serbinë, shkruan gazeta e Vjenës.

Nuk është rastësi, thotë gazetari, që “nacionalisti prorus” Milorad Dodik, para formimit të qeverisë në Mal të Zi, ka thënë se serbët në këtë shekull duhet të formojnë një shtet të vetëm të përbërë nga Serbia, Republika Srpska dhe Mali i Zi.

Duke kujtuar se Ministria e Punëve të Jashtme në Podgoricë njoftoi se Mali i Zi është i pavarur dhe i njohur ndërkombëtarisht, autori vëren se “bota serbe” është në fakt një emër tjetër për “Serbinë e Madhe”.

“Bota serbe nuk nënkupton tërheqjen e kufijve të rinj me çdo kusht – para së gjithash ka të bëjë me ndikimin në nivel të propagandës dhe institucioneve. Ideja e ‘botës serbe’ i shërben edhe interesave të Kremlinit, i cili është gjithmonë në kërkim të trazirave dhe destabilizimit në Ballkan”, shkruan ajo.

Velfl vlerëson se në shtator ka pasur një “sulm të terroristëve të Serbisë së Madhe në veri të Kosovës.” “Në Mal të Zi, ato forca të Serbisë së Madhe po përpiqen të minojnë konsensusin civil”, thotë ajo.

Teksti përfundon me përkujtimin se kryeministri i ri Spajiq synon të merret kryesisht me ekonominë. Mali i Zi, shkruan Standard, hapi të gjithë kapitujt e negociatave në negociatat me BE-në, por mbylli vetëm tre.

“Është e sigurt që në qeverinë e re ka forca të forta centrifugale. Mali i Zi, përsa i përket luftës së Kremlinit kundër Ukrainës, është në fushën e presionit të lartë gjeopolitik”, theksohet në tekst.

“Jo të gjithë duan transparencë, një gjyqësor të pavarur dhe liri civile, por të forcojnë lidhjet me Rusinë dhe Kinën. Njerëz si Spajiq duan mbi të gjitha të çrregullojnë tregjet dhe të tërheqin investitorë”, shton teksti. /Vijesti

Lajmet Standard: “Bota serbe” në Mal të Zi, në shtator ka realizuar një sulm në Veri të Kosovës >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>