Sondazhi/ Veliaj apo Këlliçi, kush do ta fitonte Tiranën nëse zgjedhjet do të ishin sot

Pasi i humbi zgjedhjet e 14 majit me një deficit prej pothuaj 60 mijë votash, Belind Këlliçi ka qenë zëri kryesor i opozitës në sulmet ndaj kryebashkiakut aktual të Tiranës.

Për të ritestuar rivalitetin e vjetshëm elektoral, sondazhisti Eduard Zaloshnja ka bërë një sondazh me 2000 SMS krejt të rastësishme në territorin e Bashkisë Tiranë – gjithë territorin që shtrihet nga Mali i Dajtit deri në Kodrat e Ndroqit, dhe nga Qafa e Krrabës deri në Lumin e Tiranës.

Kampioni u ripeshua statistikisht, në mënyrë që të përfaqësojë sa më mirë banorët e rritur të gjithë Bashkisë Tiranë – gjeografikisht, demografikisht dhe politikisht.

Nga sondazhi rezultoi se, njësoj si në 14 majin e vjetshëm, pothuaj gjysma e zgjedhësve të këtushëm tiranas, nuk do të merrnin sot pjesë në një votim hipotetik për kryebashkiak. Ndër ata që do të merrnin pjesë sot, 56.7% do të votonin Veliajn dhe 43.3% do të votonin Këlliçin (shihni tabelën e mëposhtme).


Siç pritej, 89.3% e tiranasve që votojnë sot Veliajn kanë votuar për PS-në në zgjedhjet e fundit parlamentare (prill 2021).

Pak e papritur është që 6.3% e votuesve të tij të sotëm nuk kanë votuar më 2021 (shihni tabelën e mëposhtme).


Ndër votuesit e Këlliçit nuk dallohet ndonjë e papritur statistikore – 90.2% e tyre kanë votuar për PD-AN në zgjedhjet e fundit parlamentare (prill 2021), ndërsa 6.5% për LSI-në (shihni tabelën e mëposhtme).

Lajmet Sondazhi/ Veliaj apo Këlliçi, kush do ta fitonte Tiranën nëse zgjedhjet do të ishin sot >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>