Si të “mashtroni” trurin dhe të reduktoni nervozizmin me dy fjalë?

Psikologia Molly Traynor ka ndarë një truk interesant se si të “mashtroni” trurin dhe të reduktoni nervozizmin në situata stresuese. Psikologia shprehet se në vend që t’i thoni vetes fjalën “qetësohu” ajo që duhet të bëni është të theksoni me zë të lartë se jeni të emocionuar.

“A e dini se nëse ndiheni në ankth para një shfaqjeje për shkak të diçkaje që po ndodh – mund ta “mashtroni” trurin tuaj që të mendojë se jeni i emocionuar në vend që të jeni nervoz, thjesht duke thënë me zë të lartë: “Jam i emocionuar”. Kjo teknikë quhet pyetje ankthioze”, shpjegon Molly. /Rahoveci INFO

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!