Si festohet Viti i Ri në botë

“Auld Lang Syne” është një këngë tradicionale që luhet shpesh gjatë festimeve të Vitit të Ri. Kënga, e cila përkthehet në “e vjetër prej kohësh”, u shkrua nga poeti skocez Robert Burns në fund të shekullit të 18-të dhe është bërë një këngë popullore e Vitit të Ri në mbarë botën.

Në shumë vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, njerëzit tradicionalisht festojnë natën e Vitit të Ri duke kënduar “Auld Lang Syne” dhe duke numëruar mbrapsht deri në mesnatë. Në mesnatë, njerëzit shpesh bëjnë dolli me shampanjë ose verë për të shënuar fillimin e vitit të ri.

Në Spanjë dhe në shumë vende të Amerikës Latine, njerëzit festojnë natën e Vitit të Ri duke ngrënë një rrush për çdo goditje të orës në mesnatë. Kjo traditë besohet se do të sjellë fat për vitin e ardhshëm.

Në Skoci, nata e Vitit të Ri njihet si Hogmanay dhe festohet me fishekzjarre, zjarre dhe muzikë dhe valle tradicionale skoceze.
Në Japoni, njerëzit festojnë natën e Vitit të Ri duke vizituar tempuj dhe faltore për t’u lutur për fat të mirë në vitin e ardhshëm. Shumë japonezë gjithashtu e festojnë festën duke ngrënë ushqime tradicionale të Vitit të Ri, të tilla si petë soba dhe ëmbëlsira me oriz.

Në Kinë, Viti i Ri festohet sipas kalendarit hënor dhe njihet si Festa e Pranverës. Është festa më e rëndësishme në Kinë dhe zakonisht festohet me fishekzjarre, parada dhe shkëmbim dhuratash.

Në Brazil, nata e Vitit të Ri festohet me një festë të madhe në rrugë të quajtur “Reveillon“. Festimi përfshin muzikë live, vallëzim dhe fishekzjarre dhe kulmon me një shfaqje të madhe fishekzjarre mbi plazhin Copacabana në Rio de Janeiro.

Në Shtetet e Bashkuara, festimi i Vitit të Ri në Times Square është një traditë popullore. Në natën e Vitit të Ri, njerëzit mblidhen në Times Square për të parë një top që bie në mesnatë, duke sinjalizuar fillimin e vitit të ri.

Në Filipine, nata e Vitit të Ri festohet me një traditë të quajtur “Media Noche” ose “Mesha e Mesnatës”. Shumë njerëz marrin pjesë në meshën e mesnatës në kishat e tyre lokale për t’u lutur për vitin e ardhshëm.

Në disa kultura, besohet se mënyra se si e kaloni natën e Vitit të Ri mund të vendosë tonin për pjesën tjetër të vitit. Në Greqi, për shembull, besohet se ngrënia e thjerrëzave në natën e Vitit të Ri do të sjellë prosperitet në vitin e ardhshëm, ndërsa në Itali, njerëzit tradicionalisht hanë mish derri në natën e Vitit të Ri për të simbolizuar një vit “duke ecur përpara”.

Në Shtetet e Bashkuara, është e zakonshme të merren vendime për Vitin e Ri, të cilat janë premtime për të bërë ndryshime pozitive në vitin e ardhshëm./Euronews.al

Lajmet Si festohet Viti i Ri në botë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!