Si duket i gjithë ylberi, fotoja e realizuar gjatë fluturimit bëhet virale

Njerëzit u mahnitën kur panë një foto të një ylberi të postuar në Facebook nga një anëtar i ekuipazhit të fluturimit.

Fotografia e tij zbulon njohuri të reja për dukurinë shumëngjyrëshe në qiell.

Është e vështirë të mos buzëqeshësh kur shikon këtë fenomen shumëngjyrësh të motit në qiell, por shumë njerëz nuk e kuptojnë se spektakli mahnitës është shumë më tepër se një hark shumëngjyrësh gjysmërrethor në qiell.

Falë të dhënave nga ekuipazhi i shpëtimit të Toll Ambulance dhe anëtari i tyre Steve, u vu re se ylberi është në të vërtetë një rreth i plotë, por mund të shihet në tërësinë e tij vetëm nga qielli.

Fotografia që ai realizoi tregonte këtë fenomen natyror.

A e dini se një ylber është në të vërtetë një rreth i plotë?” Zakonisht ne shohim vetëm harkun, sepse toka dhe horizonti bllokojnë pjesën tjetër të rrethit. Por ju mund ta shihni të gjithë këtë nga lart në qiell”, thuhet në fund të postimit.

Një ylber është në fakt një iluzion optik i krijuar kur rrezet e diellit godasin shiun ose pikat e ujit në një kënd shumë specifik./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>