Shtëpia në Poklek ku forcat serbe masakruan 53 civilë po bëhet muze

Në përvjetorin e 25-të të masakrës së Poklekut në Drenas, pritet të përfundojë rinovimi dhe të kthehet në muze shtëpia në të cilën forcat serbe ekzekutuan 53 civilë, ndër ta 23 fëmijë.

Ky lajm e ka gëzuar Fadil Muqollin, të cilës më 17.04.1999, forcat serbe ia vranë katërmbëdhjetë anëtarë të familjes së ngushtë, babanë, nënën, katër motrat, bashkëshorten me katër fëmijë, dhe bashkëshorten e vëllait me dy vajza.

Gjashtë civilë arritën të dalin të gjallë nga shtëpia, dy u ekzekutuan në oborr, ndërsa 51 civilë ndër ta 23 fëmijë, u ekzekutuan brenda një dhome.

Kjo shtëpi në Poklek të vjetër të Drenasit ruan kujtimet e krimeve makabër nga forcat serbe.

Masakra ku u ekzekutuan 53 civilë, do të dokumentohet e do kthehet në muze për vizita, me investim të Ministrisë së Kulturës.

“Kur jav ka gju bombën, njerëzit i ka shkepur edhe i kanë plaguar. Edhe kur ka hy brenda edhe ka gju me pushkë automatike i ka vra të gjithë, këta gjaku që u shkep i atyre njerëzve”, tha Fadil Muqolli, familjar i viktimave.

Fadili flet për masakrën e 17.04.1999, atij i janë vrarë 14 anëtarë të familjes së ngushtë.

Në shkallë janë të skalitura në metal figurat e atyre që i mbijetuan ekzekutimit e u nisën shkallëve për të shpëtuar.

Muqolli thotë se për mbi 20 vjet, për çdo ditë, sa herë kthehet në shtëpi, hynë në shtëpinë e vjetër, aty ku jetuan me mbi 20 anëtarë të familjes, i fik dritat, e largohet me kujtimet e fytyrave e zërave të tyre.

Ditëve të fundit në bllokun e vizatimeve të motrës Hafisë, ka gjetur një vizatim që është bërë disa vite para luftës.

“Këtu shihen forcat serbe me dy tanke, një serb që e ka gjuajtur armën dhe një shqiptar me plis te kulla tu e gju, duke e sulmu, mos me e lanë me e prek kullën…Ajo e ka ndje se nuk do ta shijojë lirinë”, tha Muqolli.

Bashkë me orenditë e gjësendet e shtëpjsë vizitorët do të kenë mundësi të njohin edhe fytyrat e viktimave të këtij krimi makabër

“Këtu më janë vrarë katërmbëdhjetë anëtarë të familjes së ngushtë, baba, nëna, katër motrat, bashkëshortja me katër fëmijë, një vajzë e tre djem, edhe bashkëshorjta e vëllaut me dy vajza, që vajza e vogël, Iria ka lindur në luftë, i ka pasur vetëm gjashtë muaj”, tha tutje Muqolli, raporton Dukagjini.

­

Muqolli pret që në përvjetorin e 25-të të masakrës të përfundojnë punimet dhe shtëpia të kthehet në muze, me cicëron e digjitalizim të historikut. Ajo që e brenë e që nuk e thotë Fadili është se ka frikë që të rinjtë do të harrojnë historinë e dhimbshme të rrugës drejt lirisë.

Gjatë luftës së fundit në Kosovës janë vrarë mbi 1024 fëmijë, 109 ende mbeten të zhdukur.

Lajmet Shtëpia në Poklek ku forcat serbe masakruan 53 civilë po bëhet muze >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>