Shkencëtari që foli i pari për efektin serë, rikthehet me një paralajmërim të ri

James Hansen, një shkencëtar amerikan dhe ish-shkencëtar i NASA-s, i cili paralajmëroi për ndryshimet klimatike në vitin 1980, tani zbulon se ngrohja globale po përshpejtohet më shpejt nga sa kuptojmë.

Sipas një studimi të fundit, në të cilin ai mori pjesë, klima e Tokës është më e ndjeshme ndaj ndryshimeve të shkaktuara nga faktori njerëzor. Ngrohja që po ndodh aktualisht mund të rrisë temperaturën me 1.5 gradë Celsius mesatarisht në krahasim me kohërat para-industriale dhe me 2 gradë Celsius deri në vitin 2050.

Megjithatë, kjo do të thotë se bota do të kalojë kufirin 1.5 gradë të vendosur në marrëveshjen e Parisit për klimën shumë më shpejt se sa pritej. Në të njëjtën kohë, ajo mbart rrezikun e një bote “më pak të tolerueshme për njerëzimin, me ekstreme më të mëdha klimatike”, sipas Hansen.

Shkencëtari shtoi se gradualisht do të ketë një rritje të madhe të temperaturës së planetit, për shkak të djegies së vazhdueshme të lëndëve djegëse fosile. Toka është “shumë e ndjeshme” ndaj efekteve të kësaj situate, theksoi Hansen./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>