SHBA miraton vaksinën e parë në botë për këtë sëmundje

SHBA ka miratuar përdorimin e vaksinës së parë në botë për bletët. Ajo u krijua për të parandaluar vdekjet nga sëmundja e foulbrood, një gjendje bakteriale e njohur për të dobësuar kolonitë duke sulmuar larvat e bletëve, raportojnë mediat e huaja.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) miratoi një licencë të kushtëzuar për vaksinën këtë javë, sipas firmës bioteknike që qëndron pas zhvillimit të saj. Si pjalmues, bletët luajnë një rol kritik në shumë aspekte të ekosistemit. Vaksina mund të shërbejë si një “përparim në mbrojtjen e bletëve”, tha në një deklaratë CEO e Dalan Animal Health Annette Kleiser.

SHBA ka parë reduktime vjetore në kolonitë e bletëve që nga viti 2006. USDA thotë se shumë faktorë kërcënojnë shëndetin e bletëve, duke përfshirë parazitët, dëmtuesit dhe sëmundjet, si dhe një fenomen i quajtur Çrregullimi i Kolapsit të Kolonisë, i cili ndodh kur bletët punëtore lënë pas mbretëreshën.
Pjalmuesit si bletët, zogjtë dhe lakuriqët e natës janë përgjegjës për rreth një të tretën e prodhimit të bimëve në botë, sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë.
Sëmundja amerikane e foulbrood përbën një sfidë për bletarët pasi është shumë ngjitëse dhe nuk ka shërim.

Metoda e vetme e trajtimit kërkon djegien e kolonisë së bletëve të infektuara së bashku me kosheret dhe pajisjet dhe trajtimin e kolonive aty pranë me antibiotikë. /abcnews.al

 

Lajmet SHBA miraton vaksinën e parë në botë për këtë sëmundje >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!