SHBA – Dhjetëra viktima pas stuhive të skajshme gjatë festave

Dhjetëra njerëz kanë vdekur dhe shumë të tjerë kanë mbetur të bllokuar në SHBA nga stuhitë e fuqishme që shpërthyen gjatë fundjavës së festave.

”Sot, numri i të vdekurve në Buffalo, në shtetin e Nju Jorkut, u rrit në 13”, sipas Zyrës së Ekzaminuesit Mjekësor të Departamentit të Shëndetit të qarkut Erie.

”Shumë makina në të cilat ra bora u braktisën dhe furgona dhe rimorkio u bllokuan në rrugët e qytetit në shtetin perëndimor të Nju Jorkut”, tha komisioneri i qarkut Erie, Mark Poloncarz.

”Me dëborë, temperatura të ulëta dhe erëra të forta uraganësh, ndalimi i drejtimit të automjetit është ende në fuqi”, tha ai, duke vënë në dukje se qyteti i Buffalo ishte i pakalueshëm.

Komentet e tij erdhën pasi guvernatori i shtetit, Kathy Hochul, kishte folur të dielën për një “humbje shkatërruese” të jetëve për shkak të stuhisë.

Shteti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme ditë më parë dhe stuhia la të bllokuar edhe vetë punonjësit e shpëtimit.

Më shumë se 40 persona kanë vdekur në mbarë vendin nga stuhitë dhe temperaturat në shumë rajone ishin në kufirin minus dyshifror.

Stuhia dimërore e Arktikut “Elliot” shkaktoi reshje të dendura dëbore dhe erëra të forta uragane në Midwest.

Imazhet televizive treguan rrugë të mbuluara me një shtresë të trashë akulli. Makinat dhe kamionët rrëshqisnin përgjatë rrugëve.

Stuhia shkaktoi gjithashtu ndërprerje të energjisë elektrike në qindra mijëra familje gjatë fundjavës.

”Më shumë se 1,6 milionë u prekën herë pas here të shtunën”, sipas PowerOutage, një faqe interneti monitoruese.

”Fronti i ftohtë shkaktoi gjithashtu kaos për planet e pushimeve të udhëtarëve, me më shumë se 10 000 fluturime të anuluara nga e premtja deri të dielën”, sipas faqes së internetit të të dhënave të fluturimeve FlightAware.

Shumë aeroporte ishin të mbushura me njerëz dhe disa u mbyllën përkohësisht.

Efektet e valës së ftohtë u ndjenë edhe në jug, ku temperaturat e ulëta përbënin rrezik për emigrantët në kufirin me Meksikën.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!