“Sekreti” i ushtarëve si flinin gjumë për dy minuta

Metoda ushtarake është një truk i vjetër i gjumit që është provuar dhe testuar nga ushtria amerikane dhe thuhet se ju vë në gjumë në vetëm dy minuta. Kjo për shkak se ajo gjithashtu punon në mjedise intensive, si një fushë beteje.

Pra, shanset janë nëse ushtria mund ta përdorë këtë metodë në mjedise të tilla me stres të lartë, atëherë ka shumë të ngjarë që ajo të mund të funksionojë në kushte normale në shtëpi në dhomën e gjumit.

Teknika përshkruhet në një libër të vitit 1981 të quajtur “Relax and Win: Championship Performance” dhe shpjegon se si u zhvillua metoda nga komandantët ushtarakë për të zgjidhur problemin e ushtarëve që ishin shumë të lodhur ose të rraskapitur.

Si funksionon metoda ushtarake?

Relaksoni çdo muskul në trupin tuaj, duke filluar nga balli deri te gishtat e këmbëve. Filloni duke relaksuar muskujt në ballin tuaj. Relaksoni sytë, faqet, nofullën dhe fokusohuni në frymëmarrje.

Pas kësaj, zbritni në qafë dhe shpatulla. Sigurohuni që supet tuaja të mos jenë të tensionuara. Ulini ato sa më poshtë që të mundeni dhe mbajini krahët të qetë në anët tuaja, duke përfshirë duart dhe gishtat.

Më pas imagjinoni një ndjesi të ngrohtë që kalon nga maja e kokës deri te majat e gishtërinjve. Filloni të merrni frymë thellë, duke relaksuar muskujt nga gjoksi deri te këmbët tuaja, pastaj imagjinoni përsëri atë ndjenjë të ngrohtë, por këtë herë lëreni të shkojë nga zemra deri te gishtat e këmbëve.

Relaksoni supet tuaja sa më shumë që të mundeni. Merrni frymë dhe sigurohuni që shpatullat dhe krahët të qëndrojnë të relaksuar dhe të merrni frymë thellë dhe më pas të nxirrni ngadalë. Pastroni mendjen tuaj.

Gjatë relaksimit, është shumë e rëndësishme të pastroni mendjen tuaj nga çdo stres, kështu që imagjinoni të shtriheni në një kanoe të rrethuar nga uji i pastër i liqenit. Sa herë që filloni të mendoni për ndonjë gjë tjetër, përsëritni këto fjalë për 10 sekonda: “Mos mendo. Mos mendo. Mos mendo”.

Nxirrni frymën, relaksoni gjoksin dhe më pas relaksohuni deri në këmbët tuaja. Pas gjashtë javësh praktikë, kjo teknikë do të jetë efektive në 96 për qind të njerëzve që e provojnë./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!