“Sekreti” i Antarktidës/ Gjendet peizazh i lashtë, i fshehur nën akull për 14 milionë vjet

Nën shtresën e akullit të Antarktidës Lindore, ka një sipërfaqe të madhe prej 32 mijë kilometrash katrorë. Kjo nuk befason askënd, të gjithë e dimë se planeti ynë është interesant dhe plot sekrete. Ajo që është befasuese, është se ky peizazh i veçantë ishte fshehur për më shumë se 14 milionë vjet dhe sapo është gjetur nga një ekip shkencëtarësh.

Hulumtimi u krye nga ekspertë të Universitetit Durham. Siç shpjeguan ata, peizazhi duket se është formuar nga lumenjtë të paktën 14 milionë vjet më parë, ndoshta përpara zhvillimit fillestar të akullit të Antarktidës Lindore. Ai përbëhet nga lugina dhe kreshta të lashta, jo të ndryshme në madhësi dhe shkallë me peizazhin e modifikuar në mënyrë akullnajore të Uellsit të Veriut, MB.

 “Toka nën shtresën e akullit të Antarktidës Lindore është më pak e njohur se sipërfaqja e Marsit. Dhe ky është një problem sepse ai peizazh kontrollon mënyrën se si rrjedh akulli i Antarktidës dhe kontrollon se si ai mund t’i përgjigjet ndryshimeve klimatike të së shkuarës, të tashmes dhe të së ardhmes”, tha udhëheqësi i studimit Stuart Jamieson.

“Pra, ne po hetojmë një pjesë të vogël të këtij peizazhi në më shumë detaje për të parë se çfarë mund të na tregojë për evolucionin e peizazhit dhe evolucionin e shtresës së akullit. Dhe ajo që ne gjejmë është një sipërfaqe e lashtë tokësore që nuk është gërryer nga shtresa e akullit dhe përkundrazi duket sikur është krijuar nga lumenjtë përpara se të shfaqej akulli.

Kjo na tregon se nuk ka pasur shumë ndryshime në këtë zonë, duke treguar se ndërsa kjo pjesë e shtresës së akullit mund të jetë tërhequr gjatë kohërave më të ngrohta në të kaluarën, kushtet në këtë vend ndoshta nuk kanë ndryshuar shumë. Dhe kjo na ndihmon të kuptojmë se si shtresa e akullit mund t’i përgjigjet ngrohjes së ardhshme dhe të vazhdueshme.”/abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>