Rusia: Ukrainasit do të paguajnë çmimin për tanket perëndimore

Kremlini ka paralajmëruar se populli i Ukrainës do të “paguajë çmimin” nëse Perëndimi vendos të dërgojë tanke për të mbështetur Kievin.

Gjermania ka refuzuar me kokëfortësi të marrë një vendim pasi përballet me presion të madh diplomatik për të dërguar tanket e saj Leopard 2, ose të paktën të lejojë vendet që t’i rieksportin ato, duke çuar në zhgënjim në rritje nga Kievi dhe aleatët e tij.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se përçarjet në Evropë lidhur me sigurimin e tankeve për Kievin treguan se kishte një “nervozizëm” në rritje brenda aleancës së NATO-s.

Ai shtoi: Por sigurisht që të gjitha vendet që marrin pjesë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në pompimin e armëve në Ukrainë dhe në ngritjen e nivelit të saj teknologjik mbajnë përgjegjësi (për vazhdimin e konfliktit).

Gjëja kryesore “është se është populli ukrainas ai që do të paguajë çmimin për gjithë këtë pseudo-mbështetje”, tha ai.https://zeri.info/inarticle.html

Peskov hodhi poshtë gjithashtu njoftimin e Uashingtonit se po planifikonte të vendoste sanksione ndaj mercenarit privat rus “Wagner Group”.

Ai tha: Nuk mendoj se në aspektin praktik ka ndonjë rëndësi për vendin tonë dhe aq më pak për kompaninë ushtarake private “Wagner” (PMC).

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!